Autorka je sociologička
Volebná noc a netrpezlivé čakanie na výsledky má niekoľko vrcholov. Tým prvým, hneď po uzavretí všetkých volebných miestností, je odhad výsledkov volieb na základe volebného výskumu, takzvaného exit pollu.
Ide o výskum voličov a voličiek pri odchode z volebných miestností. Dotazník býva spravidla veľmi krátky, obsahuje sedem až osem základných otázok.
Dáta ako lahôdka
Kľúčovým majstrovstvom kvalitného exit pollu je správny výber volebných miestností, pred ktorými sa takýto zber koná, a potom práca anketárov v teréne. Majú presné inštrukcie, ako podľa stanoveného kľúča náhodne vyberať odchádzajúcich voličov – respondentov. Ich účasť, teda ochota poskytnúť krátky rozhovor, je dobrovoľná a prísne anonymná.
Exit poll pracuje s násobne väčšími vzorkami ako bežný výskum. Napríklad v roku 2020 robil Focus zber v dvesto okrskoch a na vzorke vyše 20-tisíc voličov a voličiek. V roku 2023 to bolo 170 okrskov a takmer 20-tisíc respondentov.
Najväčšou atrakciou exit pollu je možnosť poskytnúť odhad výsledkov v čase, keď sa reálne spočítanie hlasov ešte len začína. To však je len mediálny efekt, ktorého atraktívnosť rýchlo zaniká, aj v závislosti od toho, ako rýchlo postupuje sčítanie hlasov.
Výsledky exit pollu sú však aj zdrojom množstva dôležitých informácií, ktoré nám nemôžu poskytnúť agregované dáta volebnej štatistiky. Napríklad, ako volia ženy a ako muži, aké je rozloženie voličov podľa veku, vzdelania, etnicity, sociálneho postavenia. Dôležité sú aj medzivolebné presuny voličstva.
Skrátka, dáta z exit pollu sú lahôdkou pre každého výskumníka a mali by zaujímať aj politické strany. U nás sa, paradoxne, ich záujem o informácie o voličstve voľbami končí.
Lídri strán zasiali nedôveru
Vo voľbách 2020, ale najmä 2023 nám výsledky exit pollu riadne zhorkli. Vo voľbách, ktoré sa konali počas víkendu, nepresne odhadli volebného víťaza, a to dokonca nad rámec štatistickej chyby. Dlhé hodiny sme žili v predstave iného víťaza, než nakoniec priniesli finálne výsledky.
Efekt nadhodnotenia Progresívneho Slovenska má však logické vysvetlenie. Rok 2023 takmer presne zopakoval situáciu, ktorej sme čelili v prípade exit pollu v roku 1998.