Človek by si myslel, že nálada sa po voľbách upokojí, no zatiaľ to úplne nevidno. Práve naopak - aspoň pocitovo si všímam takmer dvojnásobný hejt, idiotské komentáre a nenávisť. Tipla by som si, že po voľbách sa to uvoľní, nieže ľudia ešte pritvrdia v nenávisti.
Akokoľvek ste volili, po desiatich mesiacoch už máme konečne výsledok. Bez ohľadu na to, ako to dopadne, polovica bude nespokojná a bude sa s tým musieť naučiť žiť. Politikov by som chcela poprosiť, aby začali upokojovať svojich voličov a snažili sa aspoň čiastočne napraviť to, čo spôsobili. Toto je cesta do pekla a trpieť tým budú úplne všetci. A boh nás ochraňuj, aby sa to neskončilo nejakým skratom frustrovaného jedinca, ktorý sa rozhodne, podobne ako v Poľsku a iných krajinách, ísť a rovno zapichnúť nejakého politika na mítingu.
O týždeň to bude rok od streľby v Teplárni. Aj to by malo byť mementom, kam sa až môže dostať nenávisť v kombinácii s frustráciou, nenávisťou, šikanovaním. Musíme sa tu naučiť spolu žiť a je úplne jedno, koho ste volili a aký máte názor na utečencov. Podstatný je totiž každodenný život - v robote, v obchode, doma. Kvalitu vášho života tvorí to, aký svet okolo seba máte. Ak je plný nenávisti, budete jej plní aj vy.
Rómovia volili a je z toho haló
Celonárodné „pozdvižení“ – časť Rómov v osadách volila OĽaNO – a Slováci okamžite začali verbalizovať svoje predstavy o tom, ako sa správajú Rómovia. Síce o tom ľudia nič nevedia, nikdy neboli v osade, ale presne vedia, kto si ich ako kúpil, ako to celé bolo a prečo vlastne kto volil.
Som skeptická, pristupujem k tomu kriticky, no nepodceňovala by som fakt, že Rómovia sa konečne emancipovali a šli k voľbám. A je úplne jasné, že volili niekoho, kto je Róm, hovorí po rómsky a vôbec mal ten základný chochmes, že prišiel robiť kampaň aj do osád.
Nečudujeme sa, keď Maďari volia maďarské strany. Nečudujeme sa, keď strany kampaňujú s dôchodcami a sľubujú im 14. dôchodky. No zrazu je tu celonárodný škandál, že Rómovia si vybrali svoju reprezentáciu.
V tomto parlamente bude 6 Rómov - tri ženy a traja muži. Štyria sú za stranu OĽaNO, dvaja za Progresívne Slovensko. Je to dobrá správa pre Slovensko, ktoré nie je ani čisto mužské, ani čisto biele a taký by nemal byť ani parlament.
Podcast týždňa: Case 63
Už som vám tu raz ponúkala podcast Case 63. Juliane Moore a Oscar Isaac nahrali podcast pre Spotify, ktorý je vlastne sci-fi rozhlasová hra. Odporúčala som vám prvú sériu, no teraz vyšla druhá a je to fantastické. O cestovaní v čase, s napätím, detektívnym podtónom a skvelými hereckými výkonmi je to podcast, ktorý si musíte vypočuť. Verte mi.
Video týždňa: Boris Zala
Neskromne poviem, že tento týždeň bolo z čoho vyberať. Na rozhovore sme mali Bélu Bugára aj Radoslava Procházku a oba tieto rozhovory boli mimoriadne zaujímavé. Vyberám však ten, ktorý sme nahrali so zakladajúcim členom Smeru Borisom Zalom. Unikátnu pozíciu má v tom, že pozná veľmi dobre Roberta Fica, Petra Pellegriniho aj Michala Šimečku, pretože mu robil europoslaneckého asistenta v Bruseli.
Boris Zala je pomerne kritický k Robertovi Ficovi a ponúkol divákom celkom úprimný pohľad do duše niekoho, kto stranu Smer zakladal, no dnes s ňou nemá už nič spoločné.
Hudobná bodka: Sam Smith v Tiny desk
Tí, čo ma čítate a počúvate už dlhšie, viete, že Tiny desk concert od amerického rádia NPR milujem. Vyšiel nový fantastický diel so Samom Smithom a je to silné, krásne a verte mi, ak si to naozaj pustíte, budete spokojní.
Verzie Samových pesničiek so zborom namiesto veľkej kapely je moja hudobná bodka tohto týždňa.
Toto bolo sedemdesiate štvrté vydanie newslettra ZKH píše. Ďakujem, že nás čítate.