Robert Fico zostavuje vládu, no nemá všetko len vo svojich rukách. Potvrdil sa odhad, že Hlas sa stane rozhodujúcou stranou pri skladaní vládnej koalície, a k realite sa priblížila aj predpoveď o Robertovi Ficovi, Petrovi Pellegrinim a Andrejovi Dankovi ako troch možných najvyšších ústavných činiteľoch.
Rokovania však stále prebiehajú a z prostredia strán je veľmi komplikované získať akékoľvek vierohodné informácie.
Aj tie, ktoré prídu, sa často v priebehu dňa rapídne menia. Strany sú zdržanlivé preto, aby neodkryli svoje karty, aby nezmarili zámery, ale tiež aby nepopudili partnerov.
Napriek tomu môžeme povedať o rokovaniach a možnostiach niekoľko základných vecí. Poďme si teda zrekapitulovať, čo všetko vieme. O čo všetko sa pri skladaní vlády hrá? Aká môže byť ponuka pre Pellegriniho? A naopak, kam až môže pri svojich žiadostiach zájsť?
Čítate politický newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak ho chcete dostávať pravidelne aj do mailových schránok, môžete sa prihlásiť na tomto linku. Ak máte akékoľvek postrehy, budem rád, ak mi napíšete na jakub.filo@sme.sk.
Čo je pri rokovaniach na stole?
Aj keď politici radi hovoria okrídlené vety o tom, že počas rokovaní im ide o presadenie svojho programu, či to myslia úprimne, alebo len ako zásterku, bez priameho vplyvu na výkon vecí verejných to nejde. A ten výkon sa uplatňuje prostredníctvom konkrétnych nominácií na konkrétnych postoch.
Všeobecný názor je, že strany pri deľbe moci riešia najmä rozdelenie ministerských postov a možno niektoré najviac viditeľné funkcie.
V skutočnosti pri rozdeľovaní moci po voľbách ide o desiatky až stovky pozícií v rámci štátnej správy, štátnych firiem a rôznych kľúčových inštitúcií.
Veľká časť politikov naozaj do politiky ide s úprimným záujmom zmeniť veci k lepšiemu, ale aj v ich prípade je možné túto túžbu uplatniť len prostredníctvom priameho výkonu kompetencií v nejakej funkcii. Na druhej strane ide o lukratívne pozície, na ktoré sa viažu ďalšie pracovné miesta, obchodné možnosti aj fondy. A toto je pre časť politikov hlavné lákadlo.