V nedeľu 8. októbra bolo osem dní po parlamentných voľbách a do výročia teroristického útoku v Teplárni ostávalo desať dní. Z televíznej diskusie sa rinul voľbami ani moderátorom neprerušený prúd nenávistných prejavov voči LGBTI+ komunite. Ako sa nám to prihodilo?
Kto kráčal v stredu 12. októbra 2022 po siedmej večer Bratislavou od Dunaja smerom na Palisády, nemohol si nevšimnúť nezvyčajné policajné manévre v okolí Zámockej ulice. Nad hlavou mu vrčala aj helikoptéra. Je to hneď pod hradom a Zámocká patrí medzi najluxusnejšie lokality na bývanie.
Pred ôsmou sme už vedeli, že sa tam strieľalo, sú dvaja mŕtvi a jedna zranená. Večer sa zvažovalo, či motívom nie je nenávisť k LGBTI+ menšine – streľba bola pred gej barom, páchateľ bol nevedno kde.
Vo štvrtok 13. októbra sa Slovensko zobudilo do krutej reality, pred ktorou si dlho zakrývalo a naďalej zakrýva oči. Motív činu, ktorý bol o päť dní neskôr prekvalifikovaný na terorizmus, sa potvrdil.
Devätnásťročného páchateľa našli mŕtveho neďaleko Hlavnej stanice, kde sa zastrelil, a po twitteri koloval jeho vyše 60-stranový „manifest“, z ktorého vyplýva úmysel bojovať proti sionistickej svetovej vláde a ďalej pokračuje neuveriteľne dlhým výpočtom nepriateľov.
Twitter mu v ten štvrtok ráno zrušil účty, ale obsah textu s titulom „Volanie do zbrane“ bol už známy a rozširovali ho do úplných podrobností nepremyslene aj ľudia, ktorí ho odsudzujú.
V čom sa varil mozog mladého teroristu
Páchateľ mal v hlave šľahačku namixovanú z anglosaských zdrojov pravicovo extrémistických „nových poriadkov“. A súčasne to bol syn človeka, čo kandidoval za dokonale antisystémovú stranu Vlasť, ktorú založil Štefan Harabin.
Tento bývalý sudca a minister spravodlivosti v prvých vládach Roberta Fica je symbol spravodlivosti znásilnenej na dlhé roky. Neskôr sa stal neúnosným už aj pre Fica a presunul sa do antisystému, kde pri parlamentných voľbách 2020 so stranou Vlasť dosiahol necelé tri percentá.
Pred voľbami v decembri 2019 vyhlásil: „Pokiaľ sa strana Vlasť dostane do parlamentu, tak už teraz má pripravený zákon o zákaze propagácie LGBTI, gender ideológie, pedofílie a rôznych sexuálnych zvráteností.“
Harabinove obsahy sú v skratke: antisystémovosť, nacionalizmus, proruské postoje, nulový vzťah k zákonnosti, nenávisť k LGBTI+.
To je trojpercentný Harabin, poviete si. Lenže mali sme ho tu dlhé roky ako člena exekutívy, ktorú ovplyvnil na veľmi dlhý čas. A mali sme tu aj predchádzajúcu koalíciu a parlament.
Vedeli sme, že bude zle
Keď som po posledných voľbách v marci 2020 napísala, že teraz sa vychýli rovnováha konzervatívneho a liberálneho sveta, istý biskup pokladal za potrebné zmieniť sa o tom pri veľkonočnej eucharistii.
No stalo sa to a stalo sa ešte horšie. Nenávisť k LGBTI+ ľuďom sa do verejného priestoru nehatene liala takmer z každej strany, ktorá sa vtedy dostala do parlamentu.
Pozrime sa na to cez volebné výsledky z marca 2020.