SME

Život je ťažký pre každého, naučme sa o tom rozprávať

Newsletter Barbory Marekovej z podcastu Ľudskosť.

(Zdroj: Hejty)

Takmer tri roky tvorím v denníku SME podcast o spoločnosti a mentálnom zdraví. Spravila som viac ako stotridsať rozhovorov, prečítala si tisíce e-mailov a správ od vás, poslucháčok a poslucháčov, a chcem sa s vami podeliť o pár vecí, ktoré vidím vďaka podcastu – a aj vďaka vám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako televízna reportérka som bola trénovaná všímať si a pomenúvať fakty, takže podcast, v ktorom často rozoberáme pocity, bol pre mňa úplne nová skúsenosť.

Do témy mentálneho zdravia som sa hlbšie ponorila vďaka rodičovstvu. Začalo sa to knihou Respektovat a být respektován, ktorú som čítala pred pár rokmi, ešte ako tehotná. Na materskú som nastúpila po rokoch v televíznom spravodajstve a touto knihou som sa chcela naladiť na novú etapu svojho života.

SkryťVypnúť reklamu

Čakala som, že to bude krátke a ľahké čítanie, no zostala som znepokojená.

Prvýkrát som si uvedomila, ako problematicky sa u nás správame k najmenším z nás a aké to má pre našu spoločnosť dôsledky. Že rešpekt sa očakáva od detí smerom k dospelým, no nie naopak.

Pokračovala som knihami z oblasti psychológie a psychiatrie, verejného zdravotníctva či sociálnej práce – a dnes považujem vzdelanie v oblasti ľudskej emocionality za kľúčové, ak chceme viesť zdravý, naplnený život v dobrých vzťahoch s inými.

Predstava, že sa vzdelávame v matematike, fyzike či histórii, ale svojim pocitom, potrebám a motiváciám máme rozumieť intuitívne, mi dnes pripadá čudná.

Ďalšie cenné veci som sa naučila vďaka svojim deťom. Napríklad, že keď deti prežívajú stres alebo smútok, argumenty nefungujú. Čo však funguje spoľahlivo, je emocionálne spojenie, teda to, že s nimi zostanem, že ich vnímam a že ich beriem vážne. Toto spojenie nám pomáha dostať sa do rovnováhy – a potom sa už dokážeme rozprávať aj vecne a zreflektovať si, čo kto potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Byť vypočutý, pochopený a prijatý však nie je len potreba detí, máme ju všetci.

Keď sme v strese, klesá naša schopnosť vnímať informácie, dôverovať iným ľuďom a klesá aj naša ochota upraviť svoj názor, ak sme sa dozvedeli čosi nové.

Mentálne zdravie je vec spoločnosti

Mentálne zdravie sme u nás dlho považovali za tému jednotlivca, no pre mňa je to, vo veľkej miere, téma spoločenská. Napríklad preto, že naše prežívanie sa tvorí vo vzťahoch.

Najintenzívnejšie sa to deje v útlom detstve, ktoré si často ani nepamätáme. Ak sme sa narodili rodičom, ktorí dokázali napĺňať naše potreby, regulovať svoje vlastné emócie, riešiť stresové situácie bez manipulácie či násilia, transparentne pomenovať svoje chyby a preberať za ne zodpovednosť, dostali sme do života veľkú výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomu v dospelosti vieme, že si zaslúžime rešpekt.

Vieme tiež, že sa nemusíme páčiť každému. Že nemusíme vyhrávať na úkor iných a že hodnotu máme aj vtedy, keď sa nám nedarí. Vieme správne identifikovať svoje pocity, potreby, súcitiť sami so sebou a popritom aj s inými.

Väčšina z nás to však mala v detstve zložitejšie a v podcaste Ľudskosť sa rozprávame o tom, ako traumatické zážitky v detstve menia naše prežívanie a náš pohľad na svet.

Odborníci a odborníčky z oblasti psychotraumatológie, napríklad psychiatrička Natália Kaščáková, psychiater Jozef Hašto či psychologička Hana Vojtová vysvetlili, ako chronický stres v detstve mení našu fyziológiu – až tak, že zmeny na našom mozgu sú neskôr viditeľné cez zobrazovacie metódy.

História takéhoto stresu zvyšuje riziko, že budeme počas života trpieť chronickými zápalovými ochoreniami, tráviacimi ťažkosťami, kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetom, astmou či obezitou.

SkryťVypnúť reklamu

Zážitky s trestaním či emocionálnym zanedbávaním znižujú našu psychickú odolnosť a kapacitu zvládať stres – a ovplyvnia aj to, ako v dospelom živote dávame a prijímame lásku.

Zlé zaobchádzanie s deťmi má teda vážne zdravotné a psychologické dôsledky.

Popritom však má aj svoj ekonomický rozmer, pretože značná časť verejných zdrojov v zdravotníctve dnes ide na liečbu problémov, ktoré sú, vo svojej podstate, problémy rodinné a sociálne.

Aké sme mali detstvo?

Všimnite si, že na otázku, aké sme mali detstvo, sme v našej kultúre zvyknutí odpovedať vtipnými alebo nostalgickými zážitkami. Ťažké veci nikto veľmi nevyťahuje a mnohí s nás si ani nepripúšťame, že nás ovplyvnili.

V podcaste Ľudskosť teda objavujeme túto tému spolu.

S hosťami a hostkami sa rozprávame, ako zvládli pocit osamelosti, beznádeje, alebo psychické ochorenie rodiča. Aké to je, zažívať chronický stres v podobe neprijatia okolím, ak sme napríklad queer, Rómka či Róm, alebo máme zdravotné znevýhodnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci a odborníčky vysvetľujú, čo tieto zážitky s nami robia a čo sú vedecky overené riešenia. Ako sa v súčasnosti liečia úzkosti, depresia, vyhorenie či neschopnosť uvoľniť sa, ktorá núti mnohých z nás potlačiť nepríjemné pocity cez alkohol, sociálne siete a niekedy aj cez prehnané športové alebo pracovné nasadenie.

No a rozoberáme aj to, ako byť dosť dobrým rodičom a ako vychovávať naše deti bez toho, aby sa nás báli.

Ako vyzerá uzdravenie

Myslím si, že hlavnou prekážkou na ceste k psychoterapii dnes už nie je stigma, ale jej nízka dostupnosť. Podcast Ľudskosť tvoríme tak, aby sme pomohli tento problém aspoň trocha zmierniť.

Mnohých ľudí sa dotkol rozhovor s pani Annou, ktorá vyrástla v rodine alkoholika a neskôr začala, ako matka, sama piť. Alkoholizmus je veľmi častý následok detstva s alkoholikom, takže Anna opísala niečo, čo sa dotýka mnohých ľudí na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Priblížila aj svoje skúsenosti z bezplatnej skupiny Dospelých detí alkoholikov a detí z dysfunkčných rodín, ktorá jej pomohla. Sebareflexia a rozhľad, ktorý táto 74-ročná žena ukázala v podcaste, je vzácnym príkladom toho, aké to je, keď človek prijme pomoc a nájde v živote rovnováhu.

Nádejný je napríklad aj príbeh omamy Alenky Pustajovej z Čierneho Baloga, ktorá vyrástla v totálnej chudobe, medzi dospelými, ktorí nevedeli ani len čítať. V podcaste hovorí, ako dnes pomáha rómskym deťom a ich rodinám zmierniť následky generačnej chudoby v programe Cesta von.

Svoje zranenia a neistoty však majú aj ľudia, ktorí sú uspešní, známi a ktorých obdivujeme.

Herečka Kamila Magálová, hudobníčka Zuzana Smatanová, triatlonista Richard Varga, komik Fero Joke či moderátorka Paťa Jarjabková ukázali, že pochybnosti, neúspech či bolesť sú v príbehu každého človeka a že keď o nich hovoríme, pomáha nám to byť si navzájom bližší.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávanie o týchto veciach pritom nemusí byť brutálne ani žalostné, naopak. Môže to byť pútavé objavovanie, ktoré nás dvíha, osmeľuje a neraz aj rozosmeje.

Riešenia musia byť spoločenské

Myslím si, že keby sme začali vnímať dôležitosť našej emocionality a mentálneho zdravia, nastali by u nás viaceré zmeny.

Napríklad by sme videli, ako kľúčová je pre dobré fungovanie spoločnosti dôvera – v inštitúcie, ale aj v iných ľudí. Psychologické bezpečie by sa stalo témou všade, kde trávime svoj čas – od pôrodníc cez škôlky, školy, pracoviská až po sociálne siete.

Učili by sme sa, ako byť bezpečnou vzťahovou osobou pre ľudí na ktorých nám záleží a ako svojich blízkych vypočuť bez prerušovania a posudzovania.

O pocitoch sklamania, smútku či bezmocnosti by sa postupne odvážilo hovoriť viac mužov a my ženy by sme sa učili, ako sa ozvať, keď nás čosi hnevá a ako napĺňať svoje potreby bez výčitiek.

SkryťVypnúť reklamu

Sami na seba, ale aj na iných ľudí by sme sa začali dívať súcitnejšie, lebo by sme vedeli, ako veľmi nás ovplyvňuje naša životná skúsenosť.

Zmenili by sme aj svoj prístup k rodičom a rodičovstvu. Lebo ak sa staráme o deti, ovplyvňujeme mentálne zdravie ďalšej generácie – a na tento výkon potrebujeme mať vhodné podmienky.

Vnímali by sme, že na deti nesmie nikto z nás zostať sám, bez pomoci druhých. Že naša platená práca by nemala byť v rozpore s našou schopnosťou postarať sa o deti. A že ako rodičia potrebujeme mať možnosť poradiť sa s odborníkmi, keď nám doma niečo nejde.

Ak vieme, že vyhorenie je príznakom chronického stresu z práce, je načase rozprávať sa o fungovaní inštitúcií, ktoré určujú pracovné tempo. A keď hovoríme o psychoterapii, treba myslieť aj na to, že tí z nás, čo ju potrebujú najviac, na ňu zvyčajne nemajú peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Pridajte sa k nám

Ak podcast Ľudskosť zatiaľ nepočúvate, pozývam vás, aby ste sa k nám pridali – je dostupný bezplatne, v každej podcastovej aplikácii a aj na webe denníka SME.

Raz za dva týždne vám k nemu pošlem aj newsletter o tom, čo ma zaujalo – na jeho odber sa môžete prihlásiť tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je najvyšší čas uvedomiť si, čo sú podstatné témy a ktoré slúžia len na bičovanie emócií.


2
Beata Balogová.

Ako budú na správu reagovať Smer a Hlas?


7
Nataša Holinová

Nech si občan vyberie políciu aj sudcu. Pri urne.


4

Kreslí Mikuláš Sliacky.


4
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 138
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 299
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 915
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu