Spoločne zastavíme liberalizmus, hlásali predvolebné plagáty strany SNS s podobizňami Andreja Danka a Tomáša Tarabu. Bez špekulácie, či autori mysleli liberalizmus ako ideológiu, alebo ako pliagu, zjavne nepochopili, čo liberalizmus znamená najmä na ekonomickom poli.
Známy americký politológ Francis Fukuyama vo svojej knihe Identita – túžba po dôstojnosti a politika hnevu veľmi jasne zdôvodňuje, prečo liberalizmus v minulosti vyhral a v budúcnosti opäť vyhrá ekonomicky a napokon aj politicky súboj s diktatúrou či s centrálne plánovaným štátnym hospodárením.
Uvádza najprv príklady z 19. storočia, keď liberálna Veľká Británia a USA predbehli zvyšok sveta vo všetkom, ale najmä v ekonomike.
Nebolo to cárske Rusko, pán Danko. To ostalo beznádejne pozadu, keď ešte aj nevoľníctvo zrušilo až v roku 1861.
Prečo Veľká Británia a USA uspeli v modernizácii a industrializácii? Lebo moderná trhová ekonomika je založená na slobodnom pohybe práce, kapitálu a myšlienok. A ten ponúkajú len liberálne spoločnosti.
Takže Dankove plagáty hlásajúce zastavenie liberalizmu v podstate znamenajú zastavenie ekonomického pokroku a prosperity obyvateľov.