Autor je minister životného prostredia v úradníckej vláde
Keby naše národné parky boli výrobnými závodmi, pri ich otváraní by sme slávnostne prestrihávali pásky. Do regiónov by priamo priniesli desiatky nových pracovných príležitostí s pridanou hodnotou, pretože vytvárajú pozície v envirovýchove, vo výskume, v projektovom riadení a ďalších sofistikovaných oblastiach.
Len pre ilustráciu, Tatranský národný park už dnes – pred zonáciou – zamestnáva takmer 160 ľudí.
Nepriame prínosy národných parkov pre lokálne ekonomiky sú násobne vyššie. Dobre fungujúce národné parky dokážu do širokého regiónu priniesť nových návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Po príklad nemusíme ísť ďaleko.
Podľa štúdie Viedenskej poľnohospodárskej univerzity v roku 2019 Národný park Šumava do ekonomiky českého pohraničia priniesol 32 miliónov eur.
Do sektorov ubytovania, gastra, maloobchodu, dopravy a ďalších oblastí tak dobre fungujúce národné parky dokážu ročne prinášať miliónové tržby aj na Slovensku – neraz do regiónov, ktoré trápi dlhodobo nezamestnanosť, dusí odliv mladých ľudí, sužuje nedostatok príležitostí podnikať či sa relevantne uplatniť na trhu práce.
Čísla hovoria jasne
Národné parky nie sú fabrikami. Každá výrobná hala môže raz vypnúť linky, zavrieť brány, skrachovať, presťahovať sa do inej krajiny. Dobre fungujúci národný park nikam neodíde, zostane natrvalo súčasťou regiónu. A len na trvalých základoch možno stavať udržateľný rast.
Národné parky sú už dnes pilierom stratégií rozvoja cestovného ruchu takmer v každom kraji. Opäť si pomôžem príkladom – Koncepciou rozvoja prírodného cestovného ruchu v banskobystrickom kraji.
Podľa koncepcie v 65 obciach, ktoré ležia vo veľkoplošných chránených územiach, bolo v roku 2019 zrealizovaných 623-tisíc, viac ako tretina všetkých prenocovaní v banskobystrickom kraji.
Za možnosť navštíviť vzácnu lokalitu sú turisti ochotní si priplatiť. Podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky v lokalitách, v ktorých je len o stupeň vyššia ochrana, sú tržby ubytovacích zariadení v letnom období v priemere dvojnásobne vyššie.
Podstatné však je, aby sa národné parky na Slovensku stali dobre fungujúcimi národnými parkmi. Hlavným predpokladom sú zonácie. Pre Slovensko by zónovanie národných parkov malo byť prioritou. Každá krajina si úzkostlivo stráži svoju unikátnosť, ktorá láka turistov.
Zachovaná divočina
Slovensko nemá morské pláže ako Chorvátsko. Má však do veľkej miery zachovanú divočinu. A čo je dôležité – divočinu ľahko dostupnú z každého kúta Slovenska.
Existuje len pár krajín, v ktorých vám stačí hodina, možno pár hodín cesty z akéhokoľvek veľkého mesta a ste v národnom parku. Za krátky čas sa z mestského prostredia dokážete dostať mimo civilizácie.