Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Ešte pred útokom Hamasu 7. októbra sa vývojári sociálnych médií celé leto snažili pretvoriť spoločnosť X, kedysi Twitter.
Mohlo by sa zdať, že nový veľký priestor na virtuálne stretnutia, ktorý sa snažia vytvoriť, nemá nič spoločné s násilnou krízou na Blízkom východe a jej významnými geopolitickými dôsledkami. No v čase, keď sa päť miliárd ľudí na celom svete obracia na aplikácie ako X, facebook, instagram a už aj threads po informácie o najnovších správach, je virtuálny svet neoddeliteľne spojený s reálnym.
Napriek tomu žiadny z technologických gigantov dnes nedokáže poskytnúť základnú službu, ktorú v digitálnom veku potrebujú všetci – prístup k presným správam.
Buď trávia čas tým, že pomáhajú šíriť dezinformácie, ako to zrejme robil Elon Musk, keď vyzval v teraz už vymazanom príspevku svojich viac ako 150 miliónov sledovateľov, aby získavali správy o konflikte z určitých dvoch overených účtov, o ktorých je známe, že šíria nepravdivé informácie. Alebo si len nemyslia, že majú povinnosť vytvoriť platformu, kde sa ľudia môžu dostať k overeným správam, čo je prípad šéfa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga a šéfa Instagramu Adama Mosseriho.
Preč od neporiadku
Mosseri minulý týždeň v threads uviedol: „Nie sme proti spravodajstvu. Správy sú už jednoznačne na threads. Ľudia môžu správy šíriť; ľudia môžu sledovať účty, kde sú správy. Ničomu z toho nebudeme stáť v ceste. Nebudeme však ani posilňovať správy na platforme. Bolo by to príliš riskantné vzhľadom na vyspelosť platformy a nevýhody prílišných sľubov.“
Je síce pravda, že na threads môžete nájsť správy, no už menej pravdivo znie tvrdenie, že „ani jednému nebudú stáť v ceste“, keďže platforma údajne zablokovala výsledky vyhľadávania týkajúce sa spravodajských tém, ako sú koronavírus a vakcíny.
Zdá sa, že Mosseri len zdupľoval názor, ktorý Zuckerberg vyslovil v septembri, keď povedal, že spravodajstvo a diskusie okolo neho už nie sú v súlade s obchodným modelom Meta. Ak je to postoj, ktorý chcú lídri sociálnych sietí zaujať v roku 2023, keď si rozšírenosť internetovej kultúry vyžaduje, aby tieto platformy boli nielen technologickými výstupmi, ale aj vydavateľmi, tak nech sa páči. No je frustrujúce sledovať, ako spoločnosti, ktoré účinne rozmetali tradičný model šírenia správ, dávajú ruky preč od neporiadku, ktorý sami vytvorili.
V priebehu rokov sa rôzne mediálne spoločnosti pokúšali (často neúspešne) držať krok s novou realitou, v ktorej majú platformy riadené algoritmami väčšiu kontrolu nad distribúciou svojho obsahu ako ony samy.
Ak sa šéfovia Meta a X nechcú správať zodpovedne ako správcovia tejto reality, potom by ich vývojári sociálnych sietí nemali používať ako vzor. Mali by ísť novými cestami - tými istými, po ktorých kedysi kráčali staršie médiá. Znamená to, že súčasťou ich obchodného modelu by mali byť zásady tradičnej žurnalistiky, ako je hľadanie pravdy a jej uvedenie do súvislostí, zachovanie nezávislosti a vyvodzovanie zodpovednosti voči mocným.
Twitter to robil ešte pred nástupom Muska. Postupne sa z neho stal priestor, kde novinári mohli vyhľadávať zdroje, informovať verejnosť a viesť diskusie v reálnom čase vďaka sile hashtagu. Teraz sa reportéri aj celé spravodajské organizácie pochopiteľne rozhodli platformu opustiť alebo ju používať len pasívne a príležitostne.
Pokojné digitálne námestie
Tradičná tlač určite tiež nie je dokonalá. Na jednej strane má pred sebou dlhú cestu, pokiaľ ide o spravodlivosť pri prijímaní zamestnancov a samotné spravodajstvo. A aj tie najoslavovanejšie staršie médiá si bežne zaslúžia kritiku za svoje skryté a otvorené predsudky. Niektoré z nich, napríklad Fox News, šírili dezinformácie a zavádzali divákov.
Keď však tradičné médiá robia to, na čo sú určené, môžu byť silným overovacím nástrojom, ktorý nám umožňuje byť svedkami dôležitých udalostí v reálnom čase a pomáha vytvárať spoločný zážitok.
Keď zapíname televízory alebo otvárame spravodajské aplikácie v telefónoch, nečaká nás tam záplava zavádzajúcich informácií. To sa však nedá povedať o sociálnych sieťach. V hodinách a dňoch po útoku Hamasu mali príspevky a videá s nepravdivými informáciami na X milión zobrazení. A sú prípady, keď sú presné informácie nesprávne označené ako nepravdivé alebo zavádzajúce.
V súčasnom stave sociálne siete vedú akurát k väčšej nevedomosti, zmätku a, čo je desivé, k väčšej dehumanizácii ľudí, ktorí sa snažia prežiť tento najnovší konflikt. Aj keď od niektorých počujeme opak, nemali by sme úplne rezignovať na to, že je možné vybudovať digitálne námestie, ktoré bude svoju moc brať vážne a využije ju tak, aby slúžila pre dobré veci.
Autor: Michael Arceneaux