Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
„Skončila doba, keď v tejto krajine vládli mimovládne organizácie. Týmto dňom,“ vyhlásil Robert Fico po podpise koaličnej zmluvy. A s odvolaním na americký vzor doplnil, že by na Slovensku presadil zákon na označovanie mimovládnych organizácií ako zahraničných agentov.
Nápad takto označovať mimovládky len za to, že časť svojich príjmov získavajú zo zahraničia, nie je v slovenskej politike nový. V roku 2016 návrh zákona v parlamente predložili fašisti z ĽSNS. Inšpirovali sa v Maďarsku a Rusku, kde ho Putin zaviedol v roku 2012 v reakcii na masové protesty, ktoré prepukli po zmanipulovaných prezidentských voľbách.
Orbán následne presadil zákon v Maďarsku a to aj napriek varovaniu a obavám Benátskej komisie, ktoré súdnym rozhodnutím potvrdil v roku 2020 Európsky súdny dvor, keď konštatoval rozpor zákona s európskou legislatívou.
Americký zákon bol prijatý v roku 1938 na obranu proti nacistickej a komunistickej propagande. Prešiel viacerými zmenami, no nikdy nebol namierený proti mimovládnym organizáciám. V skutočnosti tvoria len päť percent subjektov zapísaných v americkom registri, keďže povinnosť zápisu nevzniká na základe toho, že organizácia má peniaze zo zahraničia, ale len ak je priamym zástupcom zahraničného príkazcu alebo koná pod priamym vedením zahraničnej vlády.
Tak sa stalo, že v registri je napríklad České centrum v New Yorku, ale nie je tam Amnesty International alebo Lekári bez hraníc, hoci majú veľkú časť príjmov od britskej či francúzskej vlády.