Autorka je advokátka, ľudskoprávna aktivistka, členka predsedníctva Progresívneho Slovenska
Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa hneď v prvých dňoch po nástupe do funkcie pustil do personálnych čistiek. Niežeby to bolo niečo prekvapivé.
Sľuboval to už v predvolebnej kampani, ale spôsob, akým to robí, ukazuje, ako veľmi majú naponáhlo. Za prvé dva dni odvolal policajného prezidenta aj oboch viceprezidentov a mimo služby postavil vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov. Naopak, vytvoril novú pozíciu viceprezidenta pre migráciu, operatívu a riadenie služieb Policajného zboru, ktorý má asi dohliadať na nočné divadlá, ktoré budú pre svojich voličov predvádzať na hraniciach.
Minister konal bez súhlasu úradu
Kým pri odvolaní a prevelení policajného prezidenta Štefana Hamrana na druhý koniec republiky išlo skôr o akt hulvátstva, keďže o pár dní by vo funkcii skončil, ako verejne deklaroval, tak pri postavení vyšetrovateľov mimo služby vzniklo podozrenie z konania v rozpore so zákonom.
Ján Čurilla a jeho kolegovia majú totiž status chránených oznamovateľov. Na personálny rozkaz, ktorým minister Šutaj Eštok pozbavil vyšetrovateľov výkonu štátnej služby, preto potreboval súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov (§ 7 ods. 1 zákona o ochrane oznamovateľov).
Nielenže ho minister nemal, ale oň úrad ani nepožiadal. V prípade absencie súhlasu je v zmysle zákona takýto úkon neplatný. Vyšetrovateľov medzičasom nepustili do práce, a tak o neplatnosti pozbavenia výkonu ich štátnej služby bude musieť rozhodnúť jedine súd.