Autorka je politická poradkyňa, vedúca klimatického oddelenia budapeštianskeho magistrátu a bola účastníčkou diskusie na Budapeštianskom fóre 2023
Správy o obrovských škodách spôsobených vplyvmi klimatickej krízy sú dnes stálou a pravidelne sa opakujúcou súčasťou spravodajstva. Len v minulom roku sme boli svedkami dlhotrvajúceho sucha a nedostatku vody v Španielsku, mimosezónnych povodní a zosuvov pôdy v Taliansku, Českej republike a Slovinsku či lesných požiarov v Portugalsku a na gréckych ostrovoch.
Už tri mesiace pred koncom roka 2023 bolo jasné, že ide o najhorúcejší rok v histórii s najničivejšími ekonomickými dosahmi súvisiacimi s klimatickou zmenou.
V takomto kontexte by sa dali očakávať hlasné výzvy na aktívne konanie. V mnohých európskych hlavných mestách sa ozývajú požiadavky na urýchlenie plnenia záväzkov EÚ v oblasti zelenej dohody. Objavuje sa však aj rastúci pocit nepriateľstva, najmä z politickej pravice, nielen voči celoeurópskym snahám v tejto oblasti, ale aj voči snahám navrhovaným a zavádzaným na miestnej úrovni.
Viem to z prvej ruky, zo svojej práce na klimatickom oddelení mestského úradu v Budapešti. Snažili sme sa presadiť Maďarsko ako hlavného kandidáta na zavedenie obnoviteľných zdrojov energie. Vzhľadom na vysoký počet slnečných hodín a vysoké teploty vo vnútornej Budapešti sme presvedčení, že naši občania a podniky majú obrovský priestor na využívanie solárnej energie.
Táto snaha o diverzifikáciu závislosti od fosílnych palív je opodstatnená najmä v čase bezprecedentnej nestability. Veríme, že takýto prechod pomôže aj pri demokratizácii energetického manažmentu nášho mesta.