Jeden z prvých znakov autokratických režimov sú útoky na občiansku spoločnosť. Demokratický režim si pestuje občianske aktivity, lebo chápe, že tým investuje do svojich obranných mechanizmov. Práve neziskové organizácie najcitlivejšie reagujú na nebezpečné tendencie v spoločnosti, vznikajú tam, kde štát nie je schopný napĺňať svoje funkcie.
Veľmi často priťahujú vzdelaných a empatických ľudí, ktorí sa venujú chudobe, rovnoprávnosti, boji proti korupcii, vzdelávaniu, ľuďom na okraji spoločnosti z presvedčenia a s poznaním situácie. Sú to partneri, bez ktorých štát často ostáva byrokratickým monštrom.
Jedine autokrati nemajú záujem posilňovať občianske aktivity. Pre nich sú občania najužitočnejší, keď sú frustrovaní a vo svojej bezmocnosti lipnú na každom slove propagandistu, ktorý núka kanál pre ich frustráciu.
Buďte nahnevaní a pasívni
Robert Fico nechce, aby sa občania Slovenska sami organizovali. Jediná aktivita, ktorú oceňuje, je ich účasť na mítingoch Smeru alebo útoky na sociálnych sieťach.
Ostatné aktivity pre neho doteraz dopadli zle. Bola to občianska angažovanosť, ktorá ho donútila po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odstúpiť. Už vtedy dostal prvú zásadnú lekciu od Viktora Orbána: treba ľuďom povedať, že protesty sú organizované zo zahraničia a platí ich Soros, aby ovládol krajinu.