Kto si chaosu neužil ešte dosť, môže sa potešiť správou Eurostatu. Ak na konci dňa nebude za jeleňa, tak určite vie čosi, o čom autor netuší.
Takže: podľa parity kúpnej sily sú až v ôsmich štátoch Európskej únie dôchodcovia chudobnejší ako Slováci. To sa zdá potešiteľné – nižšie uvidíte dôvod, až kým v tej biednejšej osme nenarazíme na Čechov.
Hm, hm. Pri všetkej úcte k európskej štatistike, tu kdesi musí byť diera. Ešte aj keď vieme, že nominálny príjem slovenských dôchodcov vyrástol v covidovom a postcovidovom období takmer o tretinu, odkiaľkoľvek to počítame, stále platí, že 18-tisíc českých korún je výrazne viac než 530 eur.
Pričom - podľa tej istej správy - na Slovensku sú ceny vyššie ako v Česku (rovno najvyššie vo V4)!
V sociálnej starostlivosti sme k chvostu o čosi bližšie. Konkrétne je to piate poradie od konca, s čím si laik polemizovať netrúfa. Hlbší analytici akurát hovoria, že prirodzeným dôsledkom (prílišného?) dôrazu na motiváciu uprednostniť zamestnanie (prácu) pred sociálnymi dávkami je nižšie umiestnenie v tejto disciplíne. Teoreticky by totiž mala fungovať nepriama úmera - čím nižšia pomoc štátu, tým silnejšia potreba reálnej mzdy na uživenie seba a rodiny.