Kým v Česku bežne počuť výraz „listopadový převrat“, slovenským kánonom je „nežná revolúcia“. Čo, naopak, Čech z úst nevypustí.
„Listopadový převrat“ nemá žiadny negatívny nádych, bežne tak hovoria všelijakí ľaví i praví českí demokrati. (Jasné, že nie všetci.) Naopak, ak na Slovensku chcete v novembrovej súvislosti naraziť na slovo „prevrat“, musíte sa obrátiť do konšpiračného sveta.
To, že „převrat“ sa oslavuje oveľa pompéznejšie, reprezentatívnejšie a početnejšie než „nežná revolúcia“, je zdanlivý paradox. Vysvetľuje ho veľká mentálna trhlina medzi bratskými národmi, ktorú rôzne vyjadrenia vzťahu k 17. novembru obnažujú.
Hlbšia štúdia, odkiaľ sa trhlina vzala, by si pýtala interdisciplinárne konzílium. Akúsi predstavu však má aj nedoučený laik. Indíciami, prečo je „prevrat“ politicky nekorektný na Slovensku a „nežná revolúcia“, naopak, smiešna, naivná a insitná pre Čechov, sa však nechce dotýkať ani uraziť nikoho.
Koreňom „převratu“ je, že v Česku aj medzi demokratickým elitami pretrváva pocit, že okolo udalostí 17. novembra zostáva dosť neobjasneného.