Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
V piatok správna rada OpenAI v San Franciscu vyhodila riaditeľa organizácie Sama Altmana. Mňa však zaujalo niečo iné – médiami uvádzaný zoznam kľúčových ľudí tohto momentálne najúspešnejšieho a asi najdôležitejšieho startupu na svete.
Pre tých, ktorí nesledujú technológie: OpenAI je spoločnosť, ktorá nám priniesla ChatGPT a jej aktuálny model GPT4 je stále najlepším nástrojom umelej inteligencie na svete. ChatGPT predstavuje produkt s najrýchlejším šírením v histórii ľudstva a ako každodenný používateľ môžem zaručiť, že Sam Altman a jeho tím zmenia život každého z vás.
Východoeurópania v OpenAI
Prepustený riaditeľ bol Američan, ale čo ostatní v OpenAI? Na šéfovskej stoličke ho na pár dní nahradila Mira Murati, dovtedy manažujúca celý technologický rozvoj OpenAI. Mira sa narodila v juhoalbánskom prístave Vlora a v šestnástich rokoch odišla študovať do Kanady.
Hlavným vedeckým pracovníkom a členom správnej rady najviac zodpovedným za prepustenie Altmana je Ilya Sutskever, pôvodom ruský Žid. Organizáciu výskumu vo firme riadi Jakub Pachocki, ktorý po absolvovaní Varšavskej univerzity odišiel na doktorát do Ameriky a už tam zostal.
Ďalším Poliakom vo vysokej funkcii je Aleksander Madry – má na starosti predvídanie rizík umelej inteligencie. A aby sme nezostali v hanbe, spoluzakladateľom OpenAI bol Andrej Karpathy – pôvodom Bratislavčan, ktorý ako pätnásťročný odišiel s rodičmi do Kanady.
Inými slovami, vo východnej Európe vychovávame talenty postačujúce nielen na vybudovanie firmy ako napríklad Eset, ale dokonca na rozvoj a komercionalizáciu umelej inteligencie, asi najdôležitejšej technológie 21. storočia. Microsoft vložil do OpenAI trinásť miliárd dolárov a pred Altmanovým odchodom si investori podnik cenili na osemdesiatšesť miliárd dolárov, čo nie je ďaleko od slovenského ročného hrubého domáceho produktu.
Osamelí bežci
No OpenAI nielenže nesídli v Bratislave, Prahe či vo Varšave, ale v regióne chýba akákoľvek globálne významná firma v oblasti umelej inteligencie.
Momentálne najúspešnejší slovenský startup využívajúci umelú inteligenciu je Powerful Medical, zameraný na interpretáciu EKG. Ide o fantastický tím, ktorý dokázal z nuly vybudovať firmu konkurujúcu oveľa lepšie financovaným protivníkom, no aj v najsmelších snoch bude jeho hodnota zlomkom percenta hodnoty OpenAI. (Upozornenie: som nepriamym investorom v Powerful Medical.)
Profesorka Mária Bieliková založila v roku 2020 Kempelenov inštitút inteligentných technológií KInIT, bratislavský výskumný inštitút zaoberajúci sa práve umelou inteligenciou.
Keď pred rokom OpenAI vypustila do sveta ChatGPT a získala sto miliónov používateľov za dva mesiace, bolo jasné, že nastáva epochálna zmena. Slovensko malo za ten krátky čas troch premiérov a troch ministrov školstva.
Ktorý z nich si ju zavolal a ponúkol jej napríklad milión eur na štúdiu, aby pomohla vláde premyslieť, čo to všetko pre Slovensko znamená? Ani jeden.
Nie sme v tom sami – ani Poliaci, Česi či Rakúšania nie sú hviezdami technológií meniacich svet.