Autori sú analytici Globsecu
Rozdelenie medzi západnou a východnou Európou sa v mysliach mladých ľudí postupne stiera. O tomto a mnohých ďalších zisteniach informuje nedávna publikácia Globsecu, Young Minds , ktorá vznikla ako výstup z rozhovorov s 215 mladými respondentmi zo Slovenska, z Rakúska, Grécka a Írska.
Medzi mnohými ďalšími zisteniami rezonuje najmä presvedčenie mladých ľudí, že demokracia je jediným politickým zriadením, v ktorom si dokážu predstaviť svoj život. Zaujímavo vyvstáva aj fakt, že napriek záujmu o spoločnosť a politické dianie majú mladí pocit, že politické strany sa o nich nezaujímajú. Veľmi silno takisto pociťujú, že politiky spojené s migráciou, globálnym otepľovaním či menšinovými právami treba vnímať aj cez ich spoločenské následky.
Vyšli by do ulíc
Mladí ľudia od podpory demokracie ako politického zriadenia nemienia ustúpiť, a to ani napriek prevládajúcej verejnej mienke, že demokracia so svojimi charakteristickými normami, právami a hodnotami je na svetovej úrovni skôr na ústupe.
Mnohí z našich respondentov potvrdili, že v prípade politického ohrozenia demokracie by boli ochotní postaviť sa za ňu a vyjsť do ulíc podobne, ako to bolo v prípade ich rodičov, ktorí sa v túžbe po živote v demokracii zúčastnili na protestoch vedúcich k pádu železnej opony v roku 1989.
Hoci sú mladí ľudia silnými zástancami demokracie, zďaleka si nezakrývajú oči pred súčasným stavom demokracie vo vlastných krajinách, ktorý je do veľkej miery poznačený sledom kríz v priebehu poslednej dekády.
Mladí Slováci a Gréci sú veľmi kritickí k miere korupcie, ktorú vo svojich krajinách vnímajú ako privysokú, a takisto kritizujú aj vzájomné osobné útoky politikov, ktoré podľa ich názoru znemožňujú hľadanie riešení na spoločenské problémy. Rakúšania a Íri sú tiež presvedčení, že v ich krajinách existuje značný priestor na zlepšenie kvality demokracie, a to najmä v oblasti posilnenia multipartizmu či stmelenia základných demokratických princípov.