Prečo je existencia rôznych občianskych hliadok, patrol a skupín, ktoré chcú nahrádzať políciu, problém?
Cez víkend sa v Hlohovci odohral brutálny útok. Piati muži prinútili dvadsaťročného mladého muža nastúpiť do auta, kde ho začali biť. Neskôr ho podľa informácií polície „skopli na zem, priviazali mu o nohu lano a ťahali autom niekoľko metrov. Keď sa mu podarilo z lana dostať, pribehli opäť k nemu a v bitke pokračovali“. Následne mu zobrali oblečenie aj telefón a zbitého ho vyložili na autobusovej zástavke v obci Bojničky, päť kilometrov od Hlohovca.

Išlo teda o útok, ktorý prakticky hraničil s lynčovaním. Dôvod? Vraj deň predtým kontaktoval políciu, „že sa mali vlámať do rodinného domu“.
Polícia päticu mužov po niekoľkých dňoch zadržala. Okrem vodiča boli vraj všetci v čase skutku pod vplyvom alkoholu a traja z nich boli za trestnú činnosť v podmienke. Navyše, jeden z obvinených údajne v čase voľna vypomáhal v rámci občianskej iniciatívy pri riešení výtržností mladistvých v meste Hlohovec.
A toto je podstatné. Hliadka občanov pod názvom Občianska patrola HC vznikla v Hlohovci koncom augusta ako reakcia na incident, pri ktorom skupina tínedžerov zbila trinásťročného chlapca.
Zakladatelia hliadky používajú heslo Brat za brata, fotili sa s Marianom Kotlebom a celkovo celý štýl hliadok kopíruje ideu kotlebovských hliadok vo vlakoch.
V modernej spoločnosti je úloha strážiť verejný poriadok a najmä trestať páchateľov, čo je principiálne spojené s využitím fyzickej sily, zverená výlučne štátu. Štát na zabezpečenie týchto úloh vyvinul rozsiahle mechanizmy a inštitúcie. Ich primárnym cieľom je, aby nedochádzalo k zneužívaniu tejto fyzickej sily nad rámec práva a proti nepohodlným osobám.
A to sa presne stalo v Hlohovci – člen samozvanej patroly, pri ktorej navyše existuje dôvodné podozrenie, že existuje na ideologickom princípe, zneužil fyzické násilie.