Autor pracuje v Ústave biologických a ekologických vied UPJŠ v Košiciach
V roku 2006 som navštívil Spessart, najstarší prírodný park v Bavorsku. Sprevádzal nás múdry starší lesník, hovoril o ťažbe v bukových porastoch s predĺženým rubným aj obnovným obdobím, objasňoval koncept biotopových stromov (dutiny, ďatle, netopiere, strom ako pamätník krajiny), pričom jedným dychom dodával, že ich územie je lokalitou sústavy NATURA 2000 a nemajú žiadny problém duch príslušnej smernice Európskej únie naplniť.
Pohľady do porastu jeho slová potvrdzovali, v lese sa hospodárilo, ale keby sa doň díval laik, mohol by ľahko nadobudnúť dojem, že je v nedotknutom pralese. Lesník nám v poraste s nádhernými dubmi lakonicky oznamoval: „Tu sme sa rozhodli vôbec nezasahovať. Chceme tieto duby zachovať pre budúcich návštevníkov.“
Prírodný park a národný park sú dve rôzne veci
Áno, takto približne funguje prírodný park, ale nie je účelom tohto textu opísať jeho funkcie do úplného detailu, stačí skonštatovať, že je to dobrý koncept, plodne uhniezdený v západnej Európe, Nemecko nech je vzorom.
Stručne: dobré, na pohľad pekné prírodné a zároveň takmer na celej ploche obhospodarované prostredie promované heslami typu „navštívte nás“. Ľudia to majú radi, v prírodnom parku sa dá bicyklovať, chodiť na túry či tráviť tam dovolenky. Návštevníci prírodného parku však tiež vedia, že nie sú v národnom parku, čo je niečo úplne odlišné.
Tento definičný rozdiel rád ilustrujem vyjadrením návštevníka, zachyteným v pavučine internetu: „Býval a žil som v Prírodnom parku Bavorský les. Hospodársky aktívne územie – poľnohospodársky, lesnícky, turisticky a najmä mentálne. Bolo vidno, že to, čo tam robia, má logiku, systém. Obrovská mechanizácia, infraštruktúra, jednoducho všetko fungovalo. Potom som sa bol pozrieť aj do Národného parku Bavorský les – neskutočná divočina – kde príroda dostala slobodu!“ Vidíme ten rozdiel aj laickými očami?