Autor je manažér
Potomkovia tých, čo poslali do Osvienčimu prvý transport, sa rozhodli zatočiť s inakosťou – tentoraz prostredníctvom petície.
Právo „rúhať sa“
Popradskí radní pôvodne zakázali organizovať minulý víkend pochod čertov. Stalo sa to na základe petície, pod ktorú sa podpísalo pol druha tisíca občanov, prevažne veriacich, lebo výzvu za odmietnutie akcie s čertmi čítali v nedeľu v popradských kostoloch. Ako potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Jarmila Hlaváčová, „mesto Poprad nesúhlasí s akciou Krampus čerti s ohľadom na petíciu s viac ako 1700 podpismi občanov, ktorí si ju na území mesta neželajú“.
Mesto sa k takémuto kroku uchýlilo napriek tomu, že ústava stanovuje, že petíciou nemožno zasahovať do základného práva a petičný zákon zakazuje petíciou brojiť proti inak zmýšľajúcim skupinám. Text výzvy proti čertom však argumentuje tým, že v Poprade žijú aj veriaci ľudia, ktorí si neprajú akcie, ktoré „sú v rozpore s kresťanskými hodnotami a učením“.
Právo „rúhať sa“ predstavuje jeden z nosných ústavných princípov.
Zarážajúci na celom prípade je práve fakt, že petíciu zverejnili v miestnych kostoloch. Cirkev, hoci nejde o štátnu inštitúciu, je čiastočne financovaná z daní občanov a náš právny poriadok, ktorý je záväzný aj pre cirkevné inštitúcie, ustanovuje, že nemožno zvýhodňovať žiadnu ideológiu či náboženstvo.
Ako sa však zdá, aktivity niektorých veriacich začínajú mať čoraz bližšie k prejavom smerujúcim k potláčaniu základných práv či dokonca až ústavných princípov. Ako by sa asi pánu popradskému dekanovi páčilo, keby mu na základe 1700 podpisov zakázali krížovú cestu či inú cirkevnú procesiu?