Auto je manažér
Ján Mazák: Jedine súdy nás bránia pred vyčíňaním vlády.
Predseda Súdnej rady vo svojom článku v Denníku N načrtol, ako sa máme postaviť k doterajšiemu výsledku súdnych sporov čurillovcov.
V štyroch prípadoch policajtov postavených mimo služby nariadil Mestský súd Bratislava IV neodkladné opatrenie, no v troch veciach návrhy na jeho vydanie zamietol. Jeho pohľad, aby sme súdy kritizovali podávaním opravných prostriedkov a vyčkali trpezlivo na konečný verdikt, bol síce fundovane odôvodnený, ale taký „sudcovský“, lebo v našom súdnom systéme možno niekedy na finálny verdikt – a teda spätnú väzbu pre účastníkov konania – čakať aj celú dekádu.
Ako projektový manažér, ktorý vyše štvrťstoročia riadi zložité a jedinečné projekty, musím trvať na nutnosti prístupu k celému problému prostredníctvom doprednej väzby, teda tzv. feed-forward, pretože pri konečnom verdikte, tak ako na konci neúspešného projektu, môžu byť akékoľvek mudrlantské závery už skrátka „pasé“.
Zásadné zlyhania štátu
Povinnosťou všetkých orgánov štátnej moci je svojou činnosťou napĺňať legitímne očakávanú predstavu jednotlivca o právnom štáte (Najvyšší súd SR 3Sžf/69/2015).
Na to, aby nedochádzalo k poruchám systému, respektíve odchýlkam, ktoré treba následne korigovať, treba prepojiť plánované očakávania so skutočnými hodnotami (výpočet očakávaní) a opatrenia tak môžu byť prijaté skôr, než dôjde k samotnému narušeniu.
Elementárnym očakávaním jednotlivca je, že sa štát bude k nemu správať v súlade s Listinou základných práv a slobôd, pretože ústavné zákony, iné zákony a ďalšie právne predpisy, ich výklad a používanie musia byť s ňou v súlade.
Hneď jej prvý článok hovorí, že ľudia sú si slobodní a rovní v dôstojnosti i právach. Základným cieľom tohto článku je zabrániť akejkoľvek diskriminácii osôb zo strany orgánov verejnej moci (PL. ÚS 8/04).
Vydané rozhodnutia súdov tak poukazujú hneď na dve zásadné zlyhania štátu – na diskrimináciu zo strany zložiek ministerstva vnútra, ale aj zo strany súdov. Nie je mysliteľné, aby občan v štátnej službe znášal následky toho, že sa „štát nevie dohodnúť so štátom“, teda že štátne orgány sa nevedia zhodnúť medzi sebou, ako k čurillovcom vlastne pristupovať. Samozrejmou povinnosťou justície demokratického štátu je predsa zabezpečiť všetkým osobám v svojej jurisdikcii rovnaký stupeň súdnej ochrany.
Keď štátny orgán svojím konaním alebo opomenutím poruší právo alebo slobodu, ktorú ústava zaručuje občanovi, svoju právomoc neuplatní v súlade s ústavou (II. ÚS 48/97).
Tour de Zlatá Idka
Rovnako dôležitým kvalitatívnym dopredným očakávaním je aplikácia princípov materiálneho právneho štátu (tiež hneď prvý článok ústavy). Doktrína materiálneho právneho štátu zahŕňa aj princíp legitímneho očakávania, ktorý spočíva v tom, že účastník právneho vzťahu má voči orgánu verejnej moci isté odôvodnené očakávania a postup orgánu verejnej moci musí byť predvídateľný a čitateľný.
Aj na tomto poli štát katastrofálne zlyhal. Už zo samotného výrazu legitímne očakávanie ďalej vyplýva, že účelom tohto princípu je najmä ochrana osôb pred nepredvídateľným a náhlym mocenským zásahom do ich právnej situácie, na ktorej vyústenie do určitého výsledku sa oprávnene spoliehali.
O tom, že štátne orgány svojím zásahom proti funkcionárovi policajnej inšpekcie Ladislavovi Kotekovi hulvátskym spôsobom „prevalcovali“ zmienený základný ústavný princíp, nemožno vôbec pochybovať.
Jeho právna situácia sa náhle cez víkend zmenila tak, že mu v pondelok ráno policajti spolu s prítomným prokurátorom Jurajom Chylom z bratislavskej krajskej prokuratúry oznámili, že začínajú trestné stíhanie pre neoprávnené používanie motorového vozidla, za čo hrozí trest od jedného až do dvanástich rokov podľa závažnosti. Používať služobné vozidlo mu pritom umožnil jeho priamy nadriadený Pavol Ďurka.
Lekcia praktickej aplikácie doprednej väzby: otázka neznie, čo robí ešte Juraj Chylo na prokuratúre, ale ako vôbec mohol skončiť vysokú školu.
Pokiaľ ide o spätnú väzbu štátu na vzniknutú situáciu, všetci sme zaregistrovali, ako sa k základným ústavným doktrínam postavila Národná rada, kde predseda vlády túto „Tour de Zlatá Idka“ prišiel osobne obhajovať.
Parlament odobril vyčíňanie ministra vnútra, ktorého do funkcie nominoval predseda parlamentu osobne. Peter Pellegrini tak môže na svoju prezidentskú kandidatúru jednoducho zabudnúť.
Post Scriptum: Policajta Mariána Mišúna pre spálenie vlajky EÚ hrubo napadli policajt priamo pred televíznymi kamerami a koncom roku 2012 sa dostal aj pred súd, ktorý ho následne odsúdil len za to, že si pokojne uplatňoval svoje základné právo na slobodu prejavu garantované medzinárodnými zmluvami. Odvolací súd prvostupňový rozsudok potvrdil.