Opisy tých násilností pôsobia ako peklo na zemi. Keď teroristi z hnutia Hamas vtrhli do Izraela, bolo súčasťou ich besnenia aj sexuálne násilie takých rozmerov, že ho len málo obetí prežilo. Aj tí a tie, ktorí boli svedkami vyčíňania teroristov alebo len videli dôsledky, sú hlboko traumatizovaní, neschopní hovoriť a vyrovnať sa s tým.
Keď minulý týždeň vyšli najavo informácie o tom, aké formy sexuálneho násilia, mučenia a mrzačenia Hamas na izraelských ženách, ale aj deťoch a mužoch páchal, odznelo, že podobné formy násilia nemajú obdobu.
Lenže to sa hovorí pri každom ozbrojenom útoku a pri každom vojnovom konflikte. Brutalita páchaná na civilistkách a civilistoch sa stupňuje a v každej novej vojne sa dozvedáme horšie a horšie správy.
Do tohto bodu sme sa dostali dlhodobým prehliadaním či dokonca zľahčovaním podobných foriem násilia.
Ide o historicky neviditeľné, nevyčíslené a nepotrestané skutky. Tieto zločiny boli po stáročia vnímané ako povolené straty alebo dokonca ako nevyhnutná obeť, ktorú mali ženy vo vojne podstúpiť. O znásilňovaní, ktorého sa počas vojny dopúšťali vojaci, sa dlho hovorilo ako o ventile pre mužov, ktorí boli odlúčení od domova.
Polámané panvy, znetvorené pohlavné orgány, znásilňovanie mŕtvych tiel a všetko, čo ukázali teroristi Hamasu, by malo byť poslednou kvapkou na pochopenie skutočného charakteru sexuálneho násilia počas vojny, ale aj mimo nej.
Nikdy totiž nejde o sexuálne potreby alebo pudy. Ide o moc.
Znásilňovanie a sexuálne zotročovanie nie je nič iné ako súčasť vojnovej stratégie. Jej cieľom je terorizovanie obyvateľstva, ničenie rodín a komunít, zanechanie hlbokej rany nielen v obetiach, ale aj vo všetkých, ktorých sa ich život bude týkať. Ich detí, príbuzných, rodín. A v tomto duchu ho treba súdiť.
Lenže ako väčšina zločinov, ktoré sú páchané najmä na ženách, je spojené s hanbou a predstavou akéhosi vlastného previnenia, s ktorým sa spája ticho. To ticho sme mohli počuť po oslobodení nášho územia Červenou armádou aj počas vojny v Juhoslávii.
Ticho, ktoré sa väčšina bojí prelomiť, ide ruka v ruke s neriešením. Po vojne treba opraviť domy, cesty, rozdať vyznamenania a vyšetrenie sexuálnych zločinov či aspoň pomoc ich obetiam nepatrí do repertoáru víťazov ani porazených.
Vzniká tak začarovaný kruh traumy a najmä nepísané povolenie zopakovať to znova. Ešte horšie, ešte zverskejšie a ničivejšie.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?