Autor je umelec a publicista
Na otázku, či zvolenie bývalého politika Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora nebola chyba, odpovedal v relácii Na Telo sudca Ján Hrubala takto:
„Na túto tému som mal diskusiu s holandskými sudcami, medzi ktorými sú aj bývalí politici. Ak aj sudca môže byť bývalý politik, tak je na parlamente, aby po vypočutí zvolil, koho uzná za vhodné.“
Sudca Hrubala je známy vecným a zdržanlivým vystupovaním, autor komentára si preto dovolí formulovať priamejšie. Zvolenie Lipšica na čelo Úradu špeciálnej prokuratúry bolo v poriadku a v súlade s demokratickou kultúrou a štandardmi platnými v iných západných demokraciách.
Treba povedať, že Daniel Lipšic sa stal pre Fica vďačným terčom nielen preto, že je bývalým politikom, ale aj preto, lebo od okamihu svojej nominácie čelil spochybňovaniu aj časťou demokratického tábora.
Nemusíme otvárať príbeh o tom, ako Lipšica odmietala prezidentka Zuzana Čaputová, nakoniec, ešte dlho nám ho bude pripomínať Igor Matovič. Pravdou však je, že aj autor tohto komentára si pamätá vlnu odmietania až zdesenia, ktorá sa preliala v jeho liberálnej bubline po tom, ako sa meno Daniel Lipšic zjavilo medzi potenciálnymi kandidátmi na vedenie prokuratúry.
Autor komentára tiež priznáva, že osobu Daniela Lipšica vnímal počas jeho politického pôsobenia neraz kriticky a svojho času verejne polemizoval s jeho konzervatívnymi názormi.
No dnes, keď možno prácu špeciálnej prokuratúry pod vedením Lipšica hodnotiť na základe reálnych výsledkov, sa ten istý autor rád plne stotožní s výrokom Michala Šimečku , predsedu Progresívneho Slovenska, ktorý povedal: „Hoci pochádzame z iných ideologických táborov, prácu Daniela Lipšica na špeciálnej prokuratúre rešpektujem a oceňujem.“
V tejto perspektíve možno hodnotiť aj Lipšicovo gesto, teda ponuku vzdať sa funkcie. Skôr ako o priznanie, že na čele Úradu špeciálnej prokuratúry nemá čo robiť, ide o snahu zachrániť inštitúciu, ktorá na Slovensku dokázala svoje opodstatnenie.
Reformovať či vylaďovať systém spravodlivosti, to sú, samozrejme, legitímne politické ciele. V okamihu, keď Fico za asistencie Pellegriniho a Danka ničí právny štát so zjavným cieľom chrániť seba a svojich ľudí, však nie je práve vhodný čas predstierať, že toto je čas reforiem, ktoré majú Slovensko posúvať na úroveň rozvinutých demokracií.
A už vôbec to nie je vhodný čas na vybavovanie si ideologických či politických účtov s Danielom Lipšicom.