Do komentára sme 19. 12. 2023 pridali spresnenie.
Do komentára sme 12. 1. 2024 pridali stanovisko Banky lásky.
Banská Štiavnica sa v posledných dňoch stala ukážkovým príkladom toho, ako vyzerá svet, v ktorom akékoľvek ministerstvo obsadí SNS. Netreba žiadnu veľkú fantáziu ani duchaplnosť, stačí si predstaviť onen povestný bager. Pravdaže „vytuningovaný“ o národné klišé a mocibažnosť.
Štedrú dotáciu tak dostane komerčný, ľahko gýčový, ale na prvú „národniarsky“ projekt a stopku ľudia, ktorí sa o kultúrne a historické dedičstvo starajú tak, ako by človek čakal v dvadsiatom prvom storočí.
Banka lásky, v ktorej na jar vypukol ničivý požiar, patrí presne k tým projektom, ktoré sú návštevnícky atraktívne a majú veľký potenciál oslovovať davy. Podobné atrakcie majú bezpochyby svoje miesto na mape mesta aj vkuse návštevníkov, no ich existenciu možno len veľmi ťažko označiť za prioritu, ktorej záchranu by malo ministerstvo kultúry tak štedro dotovať.
Najmä ak veľmi dobre vieme, ako živoria iné inštitúcie, ktoré naozaj budujú národnú identitu a koľko kultúrnych centier cíti malé víťazstvo, keď neskončia v mínuse, ale iba s peknou nulou.
Lenže ministerkou kultúry je Martina Šimkovičová, ktorej kultúrny rozhľad sa hýbe v mantineloch vymedzených folklórnych slávností, programu na stužkovej, krajiniek so zapadajúcim slnkom a pomýlenou predstavou o živote v 19. storočí.
Nečudo, že práve tento disneyland na národniarsky spôsob je presne to, čo pani ministerku chytí za srdce a medzi pobúrením nad obrazmi a rušením dotačných programov objaví na podvyživenom ministerstve tri milióny, ktoré tam len tak ležia, a bez rečí a diskusie ich priklepne Banke lásky.
Spresnenie
(pridané 19. 12. 2023 o 15.54 h)
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová nerozhodla o výške dotácie na rekonštrukciu domu, v ktorom sídli Banka lásky, ako naznačujeme v predošlých odsekoch. Štátnu pomoc pri oprave domov poškodených marcovým požiarom v Banskej Štiavnici vyčlenila vláda ešte za premiéra Eduarda Hegera. Výšku súm na rekonštrukciu jednotlivých budov určila neskôr sekcia kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry za vlády premiéra Ľudovíta Ódora. Ministerka Šimkovičová napokon zmluvu na 3 061 600 eur s prevádzkovateľom Banky lásky podpísala. Podobne dostali dotáciu na rekonštrukciu aj okolité domy zasiahnuté požiarom, hoci v nižších sumách. (r)
Ešte horšia je však situácia v Slovenskom banskom múzeu, ktoré, nanešťastie, patrí pod životné prostredie.
To sa pod vedením Tomáša Tarabu okrem ničenia všetkého živého, čo na Slovensku rastie, dýcha, žije a treba chrániť, rozhodlo zlikvidovať aj snahu o iný pohľad na prácu múzea.
Zo dňa na deň a bez udania dôvodu bola odvolaná riaditeľka, ktorá sa úspešne pokúšala pozdvihnúť u nás nie veľmi príťažlivé odvetvie smerom k súčasnosti. Slovenské banské múzeum sa pohlo od zapisovania teploty a oprašovania kameňov vo vitrínach k modernej a otvorenej inštitúcii.
Lenže žiadna práca nie je vo svete SNS dôležitejšia ako stranícka príslušnosť, a tak sa novým riaditeľom bez veľkých prekvapení stáva kolega z SNS.
Dva príklady, ktoré sa stali v dvoch susediacich inštitúciách, sú rukolapným dôkazom, že na Slovensku sú horšie veci ako živly. Čo v Štiavnici nestihol zničiť oheň, surovo dorazila Slovenská národná strana.
Stanovisko Banky lásky (pridané 12. 1. 2024)
Časť tohto komentára vychádza z nepravdivých informácií.
1/ Nie je pravda, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová „bez rečí a diskusie priklepla“ tri milióny eur Banke lásky“. Schvaľovací proces štátnych dotácií pre sedem požiarom poškodených budov sa začal už v marci 2023 a trval trištvrte roka. Dotácie schválila najskôr vláda Eduarda Hegera, potom aj vláda Ľudovíta Ódora, vždy za súčinnosti a podpory prezidentky Zuzany Čaputovej. Konečnú výšku dotácie na rekonštrukciu každej z budov určila sekcia kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry za vlády Ľudovíta Ódora. Po schválení schémy štátnej dotácie Protimonopolným úradom a právnym oddelením ministerstva kultúry aktuálna ministerka kultúry Martina Šimkovičová (po trištvrteročnom schvaľovacom procese) formálne podpísala zmluvy s majiteľmi budov.
2/ Nie je pravda, že peniaze sú určené na Banku lásky. Dotáciu nezískala zážitková expozícia Banka lásky, ani nie je určená na jej obnovu. Dotácia je určená na rekonštrukciu budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Banka lásky iba sídli v tejto budove a to na prízemí a prvom poschodí. To, aká prevádzka sídli v tej-ktorej budove, nezohrávalo žiadnu úlohu pri získavaní dotácie ani pri určovaní jej výšky.
3/ Nie je pravda, že požiar vypukol v Banke lásky. Výsledky vyšetrovania dospeli k záveru, že požiar nevznikol v Banke lásky, ale v podkroví domu, ktoré nie je súčasťou Banky lásky. Za najpravdepodobnejší dôvod vzniku požiaru bol určený skrat na elektroinštalácií, zapríčinený hlodavcami (kunami).
AD/ Komentár tiež charakterizuje Banku lásky čiastočne pohŕdavým pojmom gýč. Dávame preto do pozornosti fakt, že Banka lásky bola nominovaná na Európske múzeum roka 2021 (EMYA 2021) za inovatívnosť. O tomto ocenení rozhoduje porota 11 odborníkov z rôznych krajín, z ktorých mnohí boli alebo sú riaditeľmi renomovaných múzeí v Západnej Európe. Toto ocenenie je udeľované od roku 1977 pod záštitou Rady Európy. Jeho hlavným cieľom je objavovať excelentnosti na scéne európskeho múzejníctva.