Prezidentské voľby na Slovensku, neskôr v Rusku a napokon aj v Spojených štátoch. Okrem toho pokračujúca vojna na Ukrajine, vojna medzi Izraelom a Hamasom a stupňujúca sa klimatická kríza.
Predpovede sú najnevďačnejší novinársky žáner, pretože sú v rozpore s reportovaním reálnych udalostí. Vieme však, že niektoré udalosti nás čakajú, niektoré budú pokračovať.
Redakcia denníka SME odhaduje, ktoré z nich budú najdôležitejšie alebo ktoré z nich nás prekvapia. A tiež pripája zrnko nádeje, aby sme neprepadali skepse.
Čo bude v budúcom roku najdôležitejšia udalosť?
Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Prezidentské voľby a schopnosť krajiny zabrániť, aby Peter Pellegrini dokonal Ficov plán na ovládnutie všetkých dôležitých politických pozícií v krajine.
Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky: Výsledok volieb v Spojených štátoch a vývoj vojny na Ukrajine, aj z hľadiska podpory zo zahraničia aj z hľadiska vývoja na bojisku. Obe dohromady budú mať budúci rok zásadný vplyv na geopolitický vývoj vo svete.
Matúš Burčík, vedúci domáceho spravodajstva: Vývoj bojov na Ukrajine.
Jana Maťková, vedúca audiovizuálneho tímu: Prezidentské voľby na Slovensku.
Ondrej Podstupka, zástupca šéfredaktorky: Prezidentské voľby v USA.
Renáta Zelná, reportérka vedy a techniky: Voľby prezidenta SR.
Soňa Jánošová, reportérka: Z veľkých udalostí bezpochyby prezidentské voľby. Rovnako dôležité však budú malé, každodenné zápasy za zachovanie právneho štátu, fungujúcej občianskej spoločnosti a kultúry v najširšom zmysle slova.
Veronika Orviská, vedúca webových editorov: Americké prezidentské voľby.
Peter Dlhopolec, šéfredaktor The Slovak Spectator: Prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu.
Martin Vonšák, senior webeditor: Slovenské prezidentské voľby. V nich sa ukáže, či súčasná koalícia dostane aspoň akú-takú protiváhu. A americké prezidentské voľby.
Juraj Fellegi, zástupca šéfredaktorky: Prezidentské voľby na Slovensku, prezidentské voľby v USA a vývoj vo vojne na Ukrajine. Tieto tri možno povedať naisto.
Nataša Holinová, komentátorka: Prezidentské voľby v USA aj v Rusku. A, samozrejme, prezidentské voľby na Slovensku.
Michaela Terenzani, vedúca zahraničného oddelenia: Prezidentské voľby v USA.
Zuzana Kepplová, komentátorka: Čierne labute rozhodnú. Očakávať však môžeme voľby do europarlamentu a americké prezidentské voľby. Kremeľ isto otvorí ešte aspoň jeden hybridný front v blízkosti EÚ, aby nás rozptýlil od Ukrajiny.
Lukáš Onderčanin, reportér zahraničného oddelenia: Americké prezidentské voľby - závisí od nich nielen to, ako a či dopadne ruská invázia na Ukrajine, ale aj podpora rôznych autoritárskych lídrov vo svete.
Jozef Tvardzík, reportér ekonomického projektu Index: Americké voľby s Donaldom.
Peter Tkačenko, komentátor: Priebeh vojny na Ukrajine v kontexte prezidentských volieb v USA.

Čo nás v budúcom roku prekvapí?
Beata Balogová: Možno nás prekvapí, že Fico nebude môcť všetko, že opozícia nie je neskúsená, ale dokáže systematicky pracovať, spájať sa tam, kde krvácanie v nepodstatných bojoch škodí krajine.
Jakub Filo: Pozorovateľné kaskádovité následky klimatickej krízy.
Matúš Burčík: Poznanie, že každá prekážka sa dá prekonať.
Jana Maťková: Výsledky amerických volieb (asi dosť nemilo).
Ondrej Podstupka: Vývoj vojny na Ukrajine.
Renáta Zelná: Azda niečo pekné.
Peter Dlhopolec: Neviem, ale dúfam, že to budú prekvapenia, ktoré v konečnom dôsledku posunú Slovensko vpred.
Martin Vonšák: Ruské prezidentské voľby (dúfam).
Juraj Fellegi: It's tough to make predictions, especially about the future.
Nataša Holinová: Keby sme to vedeli, tak by nás to neprekvapilo, však? Som si však úplne istá, že znovu príde jar, a tak som vysadila asi dve kilá tulipánových cibuliek.
Michaela Terenzani: Výsledok prezidentských volieb v USA bude dobré prekvapenie a dúfam, že zo mňa nehovorí len zbožné prianie.
Zuzana Kepplová: V poslednom čase sa dá celkom dobre rátať s počasím. Tam budú rekordy a udalosti.
Lukáš Onderčanin: Prekvapia nás výsledky prezidentských volieb na Slovensku.
Peter Tkačenko: Že Fico to v skutočnosti nemá ktovieako premyslené.

Vaše zrnko nádeje pre rok 2024?
Beata Balogová: Občianske protesty v predvianočnom období, v čase, keď vláda robí všetko, čo môže, aby zastrašila svojich kritikov.
Jakub Filo: Komunita a kvalitné medziľudské vzťahy, s priateľmi, blízkymi a rodinou. Pretože v čase akejkoľvek krízy sú práve takéto vzťahy to, čo vám nikto nemôže zobrať.
Matúš Burčík: Prezidentské voľby.
Jana Maťková: Možno prezidentské voľby, ale chytám sa aj slamky.
Ondrej Podstupka: Pokles ceny obnoviteľnej energie a pokrok tradičnej jadrovej energetiky aj nukleárnej fúzie.
Renáta Zelná: Vianočné sviatky konečne nevyjdú na víkend.
Soňa Jánošová: Humor a odhodlanie veľkej časti spoločnosti nenechať veci bežať na voľnobeh - lebo v nich vidno, že vieme, aké by Slovensko malo byť.
Peter Dlhopolec: Európske inštitúcie stojace pri Slovákoch, ktorí chcú lepšie Slovensko. A tiež ľudia, ktorí stáli v decembri na námestiach po Slovensku.
Martin Vonšák: Protesty proti demontáži právneho štátu. Ak sa spoločnosť, respektíve jej nemalá časť, dokázala zmobilizovať proti demontáži právneho štátu prakticky hneď, z nejakého dôvodu to vo mne vzbudzuje väčšiu nádej, ako keby sa nejaká ojedinelá masívna demonštrácia uskutočnila po dlhej príprave niekedy v januári či nebodaj po schválení predmetných zmien.
Juraj Fellegi: Posledný deň ma celkom prevalcovalo to množstvo lásky (láskavosti?), ktoré vyplavil odchod Tomáša Janovica. Ak sme schopní takej blízkosti, tak sa tá kopa beznádeje z prvej odpovede výrazne zmenšuje.
Nataša Holinová: Tisíce ľudí na námestiach v predvianočnom čase a chladnom počasí mi naštartovali až nemiestny optimizmus, že niektoré žaby stihnú vyskočiť z hrnca a možno aj vypnúť pod ním plyn.
Michaela Terenzani: Po ponurom novembri sa na konci roka ukázalo, že nie zanedbateľná časť krajiny rozumie, čo v tomto momente Slovensko najviac ohrozuje, a je ochotná a schopná postaviť sa proti tomu.
Zuzana Kepplová: Naskutku sa teším na prezidentské zápolenie, už Kubiš a Korčok sú prísľubom kvalitných debát. Napriek presvedčeniu možnokandidáta Hamrana, že v kampani netreba zanedbávať tému právneho štátu, autorke sa javí, že aj táto téma má byť uchopená nie cez fanúšikovské kluby, ale princípy. Deľba moci a sceľovanie spoločnosti si to pýtajú.
Lukáš Onderčanin: Nádejou sú jednotlivci aj skupiny, ktorí sú odhodlaní naďalej pomáhať Ukrajine, kým politickí lídri nad tým váhajú.
Jozef Tvardzík: Občianska spoločnosť na Slovensku, ktorá je silná a pevne dúfam, že ňou ostane.
Peter Tkačenko: Občianska aktivita.