Udalosť týždňa
Summit a Kongres USA o Ukrajine.
Predsviatočno-postsviatočné dni a týždne budú zrejme rozhodujúce v každom – takom i onakom, dobrom i katastrofickom – scenári ďalšieho vývoja na Ukrajine. Kongres zostáva neprehľadný, aj naslovovzatí insideri sú rozdelení v otázke, či Biden a republikáni uzavrú akúsi migračnú dohodu, ktorú štylizujú ako neprekročiteľnú podmienku miliárd (asi 60) pre Ukrajinu.
Budúcnosť európskych miliárd je tiež nepredikovateľná. Prvý pokus zdolať Orbána nedal odpoveď, či otváranie západného frontu proti Ukrajine – presne taký je reálpolitický presah veta – je strategický plán Orbána, alebo „len“ taktika.
Z dohadov o jeho skutočnej motivácii – napríklad vydierateľnosť, respektíve oddanosť Putinovi, „deblokácia“ pozastavených europeňazí, protizápadná, antiliberálna obsesia atď. – sa autorovi najviac pozdáva, že Orbán štartuje plošnú kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktorej ústredným cieľom je celoeurópska väčšina a zjednotenie populistickej pravice na internacionálnom pôdoryse.
Udalosť II
Zákaz Trumpa.
Ak Najvyšší súd, na ktorý sa už jeho právnici odvolali, potvrdí výrok súdu v Colorade (v zmysle), že Trump je nespôsobilý vykonávať úrad prezidenta, malo by to znamenať jeho neúčasť v republikánskych primárkach. Či aj v samotných voľbách, je vraj – hovoria niektorí právnici – diskutabilné.
Vyradenie favorita (hocikoho) z volebnej súťaže je iste na hrane demokracie, ale nejaká čiara, ktorej prekročenie znemožňuje kandidatúru, musí existovať. Je len na subjektívnom posúdení, či pokus manipulovať volebný výsledok a machinácie k tomu vedúce sú ešte pred tou čiarou, alebo už za ňou.
Akokoľvek to je, pozitívny signál z USA prichádza po dlhšom čase.
Udalosť SR
Boj o Úrad špeciálnej prokuratúry.
Sme ďaleko od vyhlásenia, že antificovské zhromaždenia (nielen v Bratislave) budú „game changer“, ktorý povie zásadné slovo k budúcnosti. Ale môže.
Pokiaľ zvolávatelia a občianski účastníci preukážu výdrž, dynamický potenciál plných námestí môže na čosi dobrého aj stačiť.
Isteže nie na „povalenie“ Fica IV, ale celkom reálne je udelenie novej rotácie do kampaní k prezidentskej i európskej voľbe.
SR II
Sezóna dlhých nožov.
Plošné čistky (adresné, haha) hlava sem, hlava tam, krk sem, krk tam nieže dobiehajú, ale prekonávajú „krištáľovú“ jeseň 1992. Nastolená je dilema, či politologicky presnejší opis je dokonavé „zmena režimu“, alebo nedokonavé „na maďarskej ceste“.
Krátka, respektíve strednodobá budúcnosť ukáže.
SR III
PISA.
Povedané už bolo všetko, zmienka je tu iba preto, aby sa ľudia nechytali za hlavy, že „národnú tragédiu“ (Drucker), respektíve „sakramentsky vážny problém“ (Juraj Hipš) a podobne autor ignoruje.
Neignoruje, ale netuší – ako všetci odborníci, neklamme (neklamte) si do očí –, ako zlepšovať matematické a čitateľské gramotnosti prvej generácie, ktorá žije viac vo virtuálnej než „normálnej“ realite.
Chybný krok
Dar eštebákom.
Väčšinou hlasov (päť proti) vyhlásil Ústavný súd za protiústavný zákon, ktorý znižoval dôchodky exponentom komunistického režimu. A teraz pozor. Povieme, čo ste ešte nikde nepočuli.
Ústava je natoľko abstraktno-nekonkrétna – to nie je chyba, inak sa nedá –, že kto je dosť motivovaný (takým či onakým spôsobom), dokáže sporné, na prvú dobrú nejasné prípady (dez)interpretovať vždy po svojom, tak, ako mu vyhovuje. Pričom, a to je podstatné, nie je najmenší problém vytvoriť iný, konkurenčný presne opačný ústavnoprávne „čistý“ odborný názor.
V kauze znižovania/neznižovania dôchodkov eštebákov (a iných boľševických prominentov) „objektívny“ nález neexistuje. Päť disentov je jasnou správou, že kritické tu je mentálno-hodnotové nastavenie (vybavenie). A práve sa ukázalo, že na košickom dvore je zvrátené, keďže za kratší koniec ťahal princíp elementárnej spravodlivosti.
Precenená udalosť
Migračný pakt.
Nadšenie a úľava, najmä na románskom krídle Únie (Taliansko, Grécko, Španielsko), že sa Európsky parlament a Európska komisia dohodli, sú predčasné. Takpovediac „povinná solidarita“ – to je čisto visegrárdsky terminus nonsens – narazí na dve vetá.
Dve, keďže všetky indície napovedajú, že prvý ozajstný a veľký zásek „suverénnej slovenskej politiky“ bude veto na azylovo-migračnú reformu EÚ.
Jasné, Fico/Blanár by sa mohli skryť za Orbána podobne ako s Ukrajinou, ale silnejšia tu bude túžba zviditeľniť Slovensko ako ďalšiu suverenistickú platformu.
Precenená II
Regulácia AI.
Materiál Európskej komisie o pravidlách na prácu s umelou inteligenciou, ktorý dostal masívnu publicitu, neovplyvní vôbec nič.
Laik si tu nedovolí nieže analýzu, ale ani simuláciu analýzy, toľko však tuší, že vývoj sa vymkol (vymkýna) spod kontroly akejkoľvek inštitúcie.
Mnohí sa už začali modliť, aby nenastalo to, čomu sa hovorí „bod singularity“.
Vtip týždňa
Úrad pre ceny a marže.
Dobre, toto Fico IV ešte nezavádza, ale kontroly v potravinách, supermarketoch, ktoré budú, sú ďalší radostný krok do socializmu. Presne, socializmu.
Úlohou štátu v trhovo-sociálnej ekonomike je zabezpečiť a dbať na férovú konkurenciu. A nie kontrolovať obraty, marže a zisky.
Zatiaľ čo pri najnižšej inflácii za dva (tri?) roky volební korupčníci hovoria o „neúmernom (neznesiteľnom a pod.) zdražovaní“, autor už asi päť rokov nevidel obchod, z ktorého by nesvietila sýtočervená „zľava“. Aj s (väčšinou) horibilnou percentážou. To je ten vtip.
A druhý, ešte lepší je ten, že v rámci päťpercentného znižovania štátneho úradníctva (konsolidácia, hahaha) musí do obchodnej inšpekcie (SOI) nastúpiť asi sto nových zamestnancov.
Vtip II
„Nejde to z rozpočtu, ale zo zdravotného poistenia.“ Petr Fiala.
Takto vysvetľoval český premiér desať miliárd Kč, ktoré vláda „našla“ – po vydieraní (nadčasy) – na zvýšenie doktorských platov. Teraz už česká verejnosť chápe, že toto zvýšenie deficitu v čase konsolidácie s verejnými financiami nijako nesúvisí.
Slová týždňa
„Verejne stínali hlavy vreckovým zlodejom. Bolo tam tridsaťtisíc ľudí. Medzi nimi chodili vreckoví zlodeji a kradli. To je najlepší dôkaz, že vysoké tresty nevedú nikde.“ Robert Fico.