Vyjadrovať sa denne k Orbánovi a maďarskej politike nie je autorský ideál. Množia sa však situácie, v ktorých mlčať by bolo, ehm, protislovenské.
Existuje veľa slabých, ale serióznych argumentov, že Fico IV nemusí byť kópiou ani napodobeninou vlády Fideszu. Určite však medzi ne nepatrí tvrdenie, že „Orbánova fiškálna a daňová politika bola v niektorých oblastiach veľmi rozumná“.
To, že viedla k poklesu verejného dlhu, je čiastočne v poriadku, ale je to klasická polopravda bez dodatku, že hlavnou príčinou „poklesu“ bolo zoštátnenie 2. piliera. Druhý dodatok znie, že v rokoch historicky najdlhšieho rastu svetovej ekonomiky verejný dlh udržiavali nad hladinou aj vlády Fico II a III.
Zvýšená konkurencieschopnosť? Ale no. Finančné stimuly pre zahraničné investície sú pravidelne v režime „štátne tajomstvo“, čo znamená presne toľko, že bez znalosti reálnej ceny je porovnávanie maďarskej konkurencieschopnosti (s kýmkoľvek) lotériou. A ešte: významná časť investícií (možno už väčšina) je z Číny, čo nesie nezanedbateľné riziká, o ktorých už roky hovorí fakticky celá expertná komunita.