Text vyšiel pôvodne na webe Visegrad Insight.
Zdá sa, že vedúci predstavitelia Európskej únie sa zdráhajú spojiť vyhlásenia o podpore Ukrajiny s rozhodnými krokmi potrebnými na ukončenie vojny na základe podmienok, ktoré odrážajú základné demokratické hodnoty a vôľu európskych občanov.
Na prahu roku 2024 sa medzi politických a intelektuálnych lídrov v Európe vkráda pocit zlyhania. Ciele v oblasti dodávok munície z EÚ aj USA sa nedarí dosiahnuť, politická jednota na kontinente sa dosahuje s najväčšími ťažkosťami a budúcnosť transatlantického spojenia spochybňuje rastúci izolacionizmus USA. Tieto obavy podnecujú aj prognózy Stredoeurópanov o demokratickej bezpečnosti v Únii. Je zaujímavé, že pesimizmus elít je v rozpore s optimizmom verejnosti.
Ukrajina drží líniu pre Európu
Na tomto pozadí drží pevnú pôdu pod nohami nezlomná vôľa ukrajinských občanov-vojakov, ale aj stoicizmus celého národa a túžba verejnej mienky EÚ urobiť Európu silnejšou a demokratickejšou. Tak vo vojne, ako aj v politike si víťazstvo vyžaduje, aby ponuka politických rozhodnutí spĺňala materiálne aj morálne požiadavky. Keby samotná túžba spoločností mala silu vyrábať delostrelecké granáty, táto vojna by sa už pravdepodobne bola skončila.
V decembrovom prieskume eurobarometra rozhodujúca časť respondentov vyjadrila vôľu po silnejšej a nezávislejšej Únii v rôznych oblastiach od energetiky, ochrany hraníc až po budovanie obrany. Okrem toho približne 60 percent občanov EÚ podporuje nákup a dodávky vojenského vybavenia Ukrajine, a to konzistentne v posledných mesiacoch.
Ešte viac respondentov si želá podporovať Ukrajinu všetkými ostatnými spôsobmi od finančnej pomoci (72 percent) až po humanitárnu pomoc (89 percent). Táto podpora v priebehu času mierne klesá, ale podľa prieskumu EUOPINIONS Ukraine Trends , ktorý bol tiež zverejnený v decembri, väčšina krajín EÚ konzistentne preferuje víťazstvo Ukrajiny a jej budúce členstvo v EÚ - pričom najväčšie odhodlanie prejavujú Španielsko so 79 percentami a Poľsko so 75 percentami.
Klesajúca podpora Ukrajiny je najviac znepokojujúca za Atlantikom. Údaje Pew Research Center z decembra ukazujú, že odpor amerických republikánov proti financovaniu vojenských dodávok pre Ukrajinu má podporu v prieskumoch verejnej mienky. Až 48 percent republikánskych voličov a nezávislých voličov s príklonom k republikánom tvrdí, že USA poskytujú Kyjevu príliš veľkú pomoc. Len 18 percent všetkých respondentov považuje túto pomoc za nedostatočnú. A blíži sa volebný rok, v ktorom sa verejná mienka ešte viac zameriava do vnútra krajiny.
Prieskumy verejnej mienky neprinesú potrebnú muníciu, ale priaznivé názory sú potrebné na vynakladanie väčšieho množstva verejných prostriedkov a zvýšenie výroby. Triezva predpoveď ukrajinského generála Valerija Zalužného z novembra pripomenula, že bude trvať jeden rok, kým úroveň dodávok munície prevýši množstvo spotrebované na frontových líniách, a ešte viac času bude treba na vývoj technologického prielomu potrebného na vytlačenie ruských jednotiek zo strategických pozícií.
Morálny a existenčný boj
Ďalšie priority EÚ načrtnuté v októbrovej granadskej deklarácii uprednostňujú obranný sektor a budovanie hospodárstva, ktoré sú potrebné na dosiahnutie materiálnych cieľov vojny.
Takmer vôbec sa však nedotýka podstatného morálneho aspektu európskej politiky - demokratickej bezpečnosti a hodnôt EÚ.
V porovnaní s programom na rok 2019 sa vedúci predstavitelia EÚ vyhýbajú formuláciám, ktoré by hovorili o tom, čo je cieľom boja, pričom sa zameriavajú na technické aspekty toho, čo sa bude realizovať.
Nemožno dostatočne zdôrazniť, že vojna na Ukrajine je pre Európu predovšetkým morálnym a existenčným bojom. Ide v ňom o obnovenie zastupiteľnosti ľudí v demokracii založenej na informovanej verejnej mienke. Je za dôstojnosť jednotlivcov s rovnakým podielom na príležitostiach, proti zneužívaniu mafiánskeho štátu, ktorého sa zmocnili neliberálni politici alebo zlomyseľný zahraničný vplyv a ktorý sponzoruje chamtivosť niektorých korporácií a oligarchov. Európa musí vedieť, prečo prispôsobiť náš mierotvorný projekt Únie na asertívnejšieho zahraničného aktéra.
Rozvíjanie našich demokracií a vytváranie spravodlivejšieho a slobodnejšieho systému musí byť správne vysvetlené najmä v kontraste s existenčnou hrozbou autokratického tlaku na náš hodnotový systém. Ukrajinci boli nútení brániť ho s nasadením vlastného života. Ak zlyhajú oni, zlyháme s nimi aj my.
Na poslednom summite sa 26 členských štátov EÚ dohodlo, že obídu rozvratnú činnosť Viktora Orbána. Môžu urobiť viac. Politickí lídri môžu a mali by poskytnúť plnú podporu priemyselnému a hospodárskemu potenciálu na výrobu a nákup všetkého, čo treba na pomoc pri ukončení tejto vojny za podmienok demokracie.
Nepotrebujú viac rečí o výrobe zbraní, ale viac opatrení prijatých na medzivládnej úrovni. Medzitým by mal rámec EÚ klásť na prvé miesto demokratickú bezpečnosť a postaviť hodnoty EÚ ako základ pre naše záujmovo orientované politiky.
Na to, aby Európa túto vojnu vyhrala, musí dodať viac zbraní a zároveň zakotviť demokratické cítenie dneška v zdôvodnení činnosti v súčasnom politickom cykle a v ďalších obdobiach. Cestou vpred je urobiť Európu opäť skvelou pre tých, ktorí sú súčasťou dnešnej Únie, a pre tých, ktorí sa k nej chcú pripojiť zajtra.
Text je spolufinancovaný Európskou úniou. Prognóza o európskych hodnotách a demokratickej bezpečnosti sa realizuje v rámci štvorročného rámcového partnerstva na podporu európskych sietí, organizácií občianskej spoločnosti pôsobiacich na úrovni EÚ a európskych think-tankov v oblastiach hodnôt Únie (CERV).