Začať pranostiku obratom, že tento rok bude prelomový, je na Slovensku už klišé. Udalosti ako prezidentské voľby, protestné zhromaždenia, interné aj externé šoky nesú hrozbu zlomového potenciálu. Pravdepodobnosť je však nízka.
Viac ako pravdepodobné je, že to bude rok uťahovania skrutiek. Povie silné slovo do dilemy, či koalícia premení 79 mandátov na mocenskú hegemóniu, alebo to bude nedotiahnutý, skaderuka-skadenoha hybrid, na ktorom zostane Ficovi IV ešte veľa práce aj v roku 2025. Špeciálna prokuratúra, čistky všade, kam oko dovidí, „normalizácia“ kvázi nezávislých inštitúcií je kumulácia svedeckých výpovedí.
Slovensko bude čeliť akcelerovanej kríze verejných financií (ešte i keby sa štátny dlh ani deficit nezvýšili, lebo HDP). Príznakom, na ktorý neexistuje dovolanie, sú zvýšené výdavky o 1,5 miliardy či účtovná machinácia na zavádzanie rozpočtovej rady (aj EK) v tragikomickej situácii, keď Kamenický zároveň tlačí do hláv čalamády o „konsolidácii“.
Z expertnej komunity sa ozýva prognóza znižovania inflácie, čo by bolo plus. Nie je však jasné, či peniaze, ktoré ušetria domácnosti na energetických dotáciách, uložia do ponožiek, pod posteľ alebo na termínované vklady. Lebo keby šli na nákupy, tak znižovanie inflácie sa výrazne skomplikuje.
O šetrení Fica IV je vôbec najvýpovednejší „konsolidačný balík“ zostavený takmer exkluzívne na príjmovej strane. (Zvyšovanie daní.)
Negatívne bude rok ovplyvňovať mantra „podpory ľudí“, ktorú šírila politika počas covidu a energetickej krízy. Budovaniu nárokovej mentality kladie korunu politika „plnenia sľubov“, ktorú Smer-Hlas-SNS komunikujú ako konštitučný pilier svojej legitimity.
Pred covidom neslýchané deficity zabudovali do systému Matovič, Kollár a ďalší alkoholici, ale dnes aj vyššia stredná vrstva (!!) vníma ako samozrejmosť radovánky, ktoré budú platiť deti a vnuci. A postcovidovému kriveniu duší bude celý rok nasadzovať korunu z prezidentskej kampane, kam má namierené, šialená fikcia „silného“ štátu.
Aha. Keby ste niekde začuli, že za covidu sa schodky trhali z reťazí v celej EÚ, tak skúste otázku, či dotyčný vie menovať ešte jeden štát, v ktorom plánujú deficit (fakticky) nerozoznateľný od deficitu 2023.