Autor je filozof a správca Nadácie otvorenej spoločnosti
„Klamstvo a pokrytectvo, čo boli hlavné znaky socializmu, sú pre mňa absolútne neprijateľné,“ vyznal sa v najnovšom rozhovore Oszkár Világi. Sám seba vykresľuje ako človeka, ktorý „počas socializmu nerobil kompromisy s režimom“, čo ilustruje tým, že podpísal manifest Několik vět.
Už nepovedal, aká odvaha to bola, že v tom čase mu za podpis nehrozilo nič. Ak sa totiž niekto zo sivej zóny, kam sám patril, chcel priamo konfrontovať s režimom, musel sformulovať vlastné texty – ako to napríklad v septembri 1989 urobili bratislavskí sociológovia v otvorenom liste Gustávovi Husákovi, lebo medzi desiatkami tisíc podpisov pod Několik vět by ich osobný apel zanikol.
Toľko na okraj. Keby sa celý rozhovor odvíjal v podobne osobnom chválenkárskom duchu, nestálo by to za reč. Na iných miestach však povedal také nehoráznosti, že by to vzhľadom na jeho pozíciu top oligarchu a člena predstavenstva najziskovejšej slovenskej firmy za rok 2023 nemalo ostať bez komentára.
Napríklad o Viktorovi Orbánovi tvrdí, že „je to demokraticky zmýšľajúci človek, ktorý svoju moc vždy uplatňuje v demokratických rámcoch“, čo je do neba volajúca lož, o ktorej by si Világi mohol pohovoriť napríklad s maďarskými aktivistami a novinármi, ktorých maďarský štát „demokraticky“ prenasledoval tajným softvérom, aby ich následne mohol „demokraticky“ šikanovať vyšetrovaniami. A aby mu pritom nestáli v ceste súdy, tak ich Orbán „zdemokratizoval“ tak, že EÚ Maďarsku pozastavila eurofondy. Nejaká EÚ pre Világiho zjavne nie je autoritou.
Zaujímavé je, že respondent sa podľa vlastných slov považuje za „liberála“, ale klasického, z 19. storočia. Čo tým myslí, nevysvetľuje, no zrejme sa mu páči to, že vtedy boli liberálmi aj nacionalisti, keď bojovali za slobodu národov. Čo tam po tom, že národné štáty ako výsledky týchto bojov v strednej Európe už viac ako sto rokov existujú. Poučenie z tejto pasáže je, že kým svoje úvahy o komplexných historických javoch a abstraktných pojmoch vyslovíte do novín, skúste si o nich prečítať nejakú knihu.
To najhoršie, čo o sebe Világi prezradil, je však jeho neschopnosť priamo pomenovať vinníka vojny na Ukrajine. Musel to za neho urobiť novinár (!), s ktorým nesúhlasil.