Venovať veľa priestoru Petrovi Pellegrinimu je komentátorská neresť. Čoraz naliehavejšie sa však tlačí to, že dlhodobo väčší problém než Pellegrini v paláci sú dezorientovaní kibici, ktorí sú aj voličmi.
Offline dostal autor „výchovné“ v zmysle, že skôr než sadne ku klávesnici, si má overiť fakty a potom myslieť kriticky. Konkrétne, ak je reč o priamych voľbách prezidenta, zásadné je porovnanie preferencií Pellegriniho a napríklad kapitána Andreja Danka.
Druhé kolo však nebude vec osôb a percent, ale bloková voľba. Nacionálno-populistický tábor proti, ehm, liberálnodemokratickému, kde terajšie i staršie preferencie nebudú mať hlavné, ale takmer ani vedľajšie slovo. A je jedno, či ten-ktorý frontman bude počúvať na meno Pellegrini, Harabin či Danko. (Použiteľnejšie meno autorovi nenapadlo. Haha – Blaha.)
Tí, ktorí hovoria, že obľúbenosť kandidáta predsa nemôže byť irelevantná, nech porovnajú predvolebné preferencie Kisku a Fica. Všetci tí, čo sa desili Fica, to hádzali na konkurenta. Kiska sa bude hnevať, ale bolo takmer jedno, že komu.
Záver? V druhom kole bolo nepomerne vplyvnejším faktorom než traťový rekord Andreja Kisku mrazenie z predstavy prezidenta Fica.
Viete, kde sa vzalo „vrece zemiakov“? Bolo nepodstatné, kto sa v druhom kole stretne s Mečiarom. Porazil by ho hocikto a hocičo, aj vrece zemiakov, dokonca aj Ivan Gašparovič, ktorému hádzali hlasy aj voliči, ktorí by mu nepodali nieže ruku na ulici, ale – pozor, zveličenie – ani pohár vody na púšti. V referende o Mečiarovi, čím bolo druhé kolo, mali preferencie voľno.
Ešte aj Maroša Šefčoviča, ktorý ako eurokomisár nebol s Ficom a Smerom zrastený pupočnou šnúrou, porazil početnejší blok za Čaputovou.
Pellegrini je natoľko neoddeliteľný, nemysliteľný bez Fica, že môže byť vnímaný len ako kandidát moci, aj keby deklaroval, že je nezávislý, deň po dni. Ako najviditeľnejší reprezentant populisticko-nacionálnych síl a ich lídra Roberta Fica má Pellegrini všetky predpoklady a vlohy, aby zjednotil proti sebe všetko voličstvo parlamentnej i neparlamentnej opozície.
To, že dva bloky v druhom kole sú písmo sväté, tu však počuť nebudete. Na Slovensku je všetko možné. Najhodnovernejší je však scenár blokovej voľby, kde preferencie budú mať hodnotu ako hausnumero.
Takže tak. Percentá sú zaujímavé do prvého kola.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)