Autor je zakladajúci člen Slovenského ochranárskeho snemu
Príspevkom do mozaiky neakceptovateľných opatrení novej moci je aj brutálna prax zbavovania sa kompetentných odborníkov a odborníčok v rezorte životného prostredia a ich náhrada málo kompetentnými straníkmi.
Takáto „personálna politika“ je pritom podobne nebezpečná ako systémový rozvrat právneho štátu či ekonomiky. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko stojí a padá na ľuďoch. A platí to aj o inštitúciách (z)riadených štátom.
Genetická výbava SNS
Pripomeňme, že dosiaľ sa tieto čistky týkali okrem iných riaditeľa Štátnej ochrany prírody, dvoch riaditeľov národných parkov, šéfa Slovenskej inšpekcie životného prostredia i Slovenskej agentúry životného prostredia, generálnej riaditeľky Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ako aj generálnych riaditeľov niekoľkých sekcií na ministerstve, riaditeľky Slovenského banského múzea, riaditeľov zoologickej záhrady v Bojniciach a mnohých ďalších. Zväčša bez uvedenia dôvodu.
Ak včas nezasiahneme my všetci, ktorých sa to na Slovensku i za jeho hranicami týka, hrozí, že tento deštrukčný proces bude pokračovať a bude mať fatálne následky.
Nedávna minulosť nás učí, že túto prax, ktorá ohrozuje nielen odvolané osoby na jednej strane a prírodu či životné prostredie na strane druhej, ale aj celospoločenské záujmy, medzi ktoré kvalitné životné prostredie v zmysle ústavy nepochybne patrí, majú nominanti Slovenskej národnej strany takpovediac vo svojej „genetickej výbave“.
Predviedli nám to už v rokoch 2006 – 2009, keď mali rezort životného prostredia po prvý raz vo svojich rukách a odvolali takmer všetkých vedúcich pracovníkov v ním zriadených inštitúciách.
V národných parkoch vtedy čistky postihli dokonca aj odborných pracovníkov na nižších stupňoch, ktorí mali iba dva „nedostatky“: nepatrili do tej „správnej strany“ a poctivo si plnili svoje povinnosti v zmysle zákona.
Rozklad ministerstva životného prostredia viedol v tom čase až k tomu, že Robert Fico musel tento rezort vziať SNS a napokon dokonca zrušiť. To mu však nezabránilo v tom, aby seba a celú spoločnosť rovnakému osudnému riziku vystavil znova.