Rakety zo Severnej Kórey útočiace na Ukrajinu sú „len“ posledným dôkazom, že v zápase o revíziu svetového poriadku autokratické režimy čoraz užšie spolupracujú.
Bilaterálne i viacstranné služby, pozornosti a podpory, ktoré sú už dlhšie čitateľné v BR OSN, i na iných fórach ako napríklad BRICS, posúvajú do novej dimenzie výpomoci vo vojenskej oblasti.
Hlavným beneficientom je – zatiaľ – Rusko, ktorého agresiu na Ukrajine „futruje“ dodávkami nielen šialený Kim z Pchjongjangu, ale aj ajatolláhovia z Iránu. Samozrejme, nie zadarmo.

Nedávno na Kamčatke, kam sa Kim viezol vlakom dlhé dni, uzavreli s Putinom obchod, v rámci ktorého za rakety a drony dostane KĽDR čosi z ruského jadrového know-how. Podobne beží biznis Kremľa s Iránom.
Iná vec je – zatiaľ – Čína. Drží sa opodiaľ, teda aspoň „oficiálne“, vojenskej spolupráce, je však kritickým „kanálom“ všetkých možných tovarov, ktorým sankcie neumožňujú do Ruska priamu cestu.
Pre bezpečnosť slobodného sveta – aj EÚ a Slovenska - bude určujúca miera súdržnosti, s akou budú liberálne demokracie reagovať na upevňovanie spojenectiev autokratov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine