Autor je manažér
Slovo „hospodin“ zhmotňuje pohostinstvo k cudzím a vzájomnosť veľmi dôležitú pre starovekú indoeurópsku spoločnosť.
Reakcie na požehnávanie párov rovnakého pohlavia sú vskutku pestré – od rozčarovania cez odmietanie až po taktické vyčkávanie a zosmiešňovanie. Nechýbali ani moderné „prejavy lásky“ – statusy burcujúce nenávisť – či odmietanie pápežovho vyhlásenia priamo počas vianočnej omše, keď kresťania vraj oslavujú zrodenie božej lásky v ľudskej podobe.
Stále popierajú ústavu aj cyrilo-metodskú tradíciu
Keďže Listina základných práv udáva, že sme si rovní v dôstojnosti i v právach, diskriminačný prístup rímskokatolíckej cirkvi k homosexuálnom porušuje materiálne jadro našej ústavy.
Cirkvi môžu vydávať vnútorné predpisy len za predpokladu, že nie sú v rozpore so všeobecne záväznými predpismi, a zároveň výkon ich činností nesmie byť v rozpore s ústavou (II. ÚS 128/95). Odmietavý postoj k homosexuálnym zväzkom je pritom v rozpore tak s každou demokratickou ústavou (Najvyšší súd USA Obergefell v. Hodges, 576 U.S. 644), ako aj so slovami sv. Cyrila, že „dážď padá na všetkých rovnako“.
Rímskokatolícka cirkev má s rešpektovaním liberálnodemokratických pravidiel evidentný problém. Dodnes sa nevyrovnala s tým, že 70-tisíc inovercov skončilo v koncentráku, ženám bráni v prístupe ku kňazstvu a kňazom nepovoľuje uzatvárať manželstvo.
Slovenský právny poriadok však diskrimináciu na základe pohlavia vyslovene zakazuje a keďže právo uzavrieť manželstvo patrí medzi základné práva, nároku naň sa nemožno efektívne vzdať. Svätá Stolica sa pritom medzinárodnou zmluvou zaviazala, že náš právny poriadok bude dodržiavať.
Absurdné? Tak pritvrďme.