Autor je teológ a pedagóg, expert Progresívneho Slovenska na vzdelávanie
Kto neverí v budúcnosť, musí ostať v minulosti. Viera ide za novým a netušeným. Indietrizmus ako záľubu v minulosti a jej istotách necháva tým, ktorí sa boja života v pravde.
Napomínajú ma ako heretika, bludára a pokrokára. Vraj sa ako katolík mám zastaviť na ceste do priepasti. Vnímajú ma ako toho, kto podľahol diabolskej ideológii, ktorá zničí Slovensko. Dávajú mi dobré rady, ako sa z tohto poblúdenia dostať, nadávajú mi vulgárne aj kultivovane. Ponúkajú mi akademickú aj duchovnú pomoc.
Všimol som si to celkom hmatateľne, odkedy som sa ocitol na strane tých, ktorí hovoria o potrebe progresu. Toto slovo vytvorilo vo vedomí slovenskej verejnosti mentálny blok a brzdu možnej spolupráce a zmysluplného dialógu. Predvolebná kampaň, ale vlastne už aj obdobie od jesene 2019 v spoločnosti vytvorilo z progresu predmet strachu, spochybnení a nenávisti.
Neúspech je nemennosť, ktorú poznáme
Pápež František o tomto neúspechu hovorí ako o záľube v minulosti, indietrizme. Je to v skratke o tom, že pánom sveta je poľovník z Očovej a slovenská žena sa má starať o ženské veci. Na ostatné nie sme ešte pripravení.
Nie sme pripravení na ženu ako prezidentku. Skúška správnosti skutočnosťou však ukazuje opak. Len nahnevaní mocní muži, zvlášť tí „porazení“, toto poznanie neprijímajú. Pevné láskavé trvanie na ľudskosti a nekonfrontačnom rešpekte považujú za slabosť. Ich päste však udierajú do prázdna, aj keď si myslia, že zasiahli.
Povoz alebo elektromobil
Postup minulej moci sa vždy začína autoritárskym presadzovaním toho, čo vždy bolo tak, ako je aj teraz. Pocit vlastnej dôležitosti nepripustí fakt, že aj to, čo bolo doteraz, sa zrodilo z veľkej paradigmatickej zmeny. Ježiš sa postavil farizejom, zákonníkom a kňazom. Oni ho označili za toho, kto sa rúha Bohu. A preto zorganizovali justičnú frašku.
Presadzovaním svojich dogmatických tvrdení sa tradičný svet nekompetentne tlačí do oblasti kompetencií prírodných a spoločenských vied. Následne inkvizítor novému poznaniu vzdoruje aj za pomoci represií, horiacich hraníc a tiel, exkomunikácie či reputačných škôd. Preto sú aj dnes nositelia inovácií označovaní za ľavičiarov, euromarxistov, bludárov či heretikov.