Vážne časy si vyžadujú silnú a odvážnu spoločnosť. V rôznych štátoch politici skúšajú okliešťovať súdy, políciu a meniť zákony vo svoj prospech. V tomto Slovensko nie je nijako výnimočné. V čom zatiaľ vynikáme, je ticho.

Netreba na to ani nejakú extra námahu, aby sa človek zorientoval v tom najzákladnejšom. Na stredajšej tlačovke k zrušeniu špeciálnej prokuratúry boli obžalovaní David Lindtner a Tibor Gašpar, jeho syn Pavol, obvinený advokát a poradca premiéra Marek Para, ako aj v minulosti obvinení Robert Fico a Robert Kaliňák.
Všetky ich prípady dozorovala alebo dozoruje špeciálna prokuratúra. Všetky sa týkajú alebo týkali závažnej trestnej činnosti. A títo muži sú lídrami zrušenia špeciálnej prokuratúry, ktorá ich priamo ohrozuje alebo ohrozovala. Toto je základ, ktorý vám stačí na to, aby ste sa zorientovali.
Keby ste chceli širší kontext, tresty sa znižujú tak zásadne, že podľa odborníkov to bude mať zásadné dosahy na celé Slovensko. Prečítať si o tom môžete v mnohých článkoch mojich kolegov, ale vypočuť si k tomu môžete aj naše tohtotýždňové Dobré ráno.
A teraz späť k pointe a k tomu tichu. Keď v Izraeli chcela nová vláda Netanjahua okliešťovať právomoci Najvyššieho súdu, v uliciach bolo každý týždeň stotisíc ľudí. Proti reforme sa postavila aj armáda a mnohé osobnosti. U nás stoja sami v boji policajti a prokurátori špeciálnej prokuratúry s opozíciou.
Prezidentka Čaputová sa venuje už len ceremóniám oddychového typu. Mohla zvolať do paláca odborníkov. Možno by tak vyvážila jedinú analýzu dekana Burdu.
Robievala to celú pandémiu, keď zvolávala vlastné pandemické komisie, ktoré mali byť protipólom k tým Matovičovým. Takto pred rokom zvolala odborníkov a ministra práce Krajniaka k chudobe na Slovensku. Rok predtým sa konal okrúhly stôl k zdražovaniu potravín. V roku 2020 pred voľbou generálneho prokurátora zvolala odborníkov z právnickej obce a diskutovali o reforme prokuratúry.
Predsa len vo štvrtok nakoniec ohlásila, že mimoriadne vystúpi v parlamente. Výčitku už mám azda len k tomu, akým spôsobom v poslednom čase Zuzana Čaputová komunikuje zásadné kroky. Tentoraz to povedala v Košiciach na oslavách jubilea exprezidenta Schustera.
Posledné mesiace jej komunikačný tím degraduje zvyklosti, že podstatné veci sa neohlasujú len tak na ulici alebo cez Instagram. Že aj to, že hlava štátu zvolá všetky médiá do paláca a oficiálne niečo povie, má svoju váhu a symboliku.
Vina je trocha aj na nás novinároch. Toľko sme Zuzanu Čaputovú šetrili, až je na kritiku vlastne neskoro. Ale poďme ďalej.
Ticho je predseda Ústavného súdu, predseda Najvyššieho súdu aj predseda Správneho súdu. Nič k tomu nepovedala exministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, ktorú sa naozaj za tie roky obviňovať z nezáujmu a nedostatku odvahy nedá.
Nestojí takáto zásadná a expresná zmena celej trestnej politiky za komentár autorít? Kde sú dekanovia a dekanky právnických fakúlt z Trnavy, Bystrice či z Košíc? Je azda dekan Burda jediný odborník, ktorý má k tomu čo povedať?
A kde sú advokáti? A čo sudcovia? Pokojne z akéhokoľvek stupňa súdov – okresných, krajských. Nestačila lekcia mlčania za éry Štefana Harabina?
Demokracia nie je len to, že pošleme zákon na Ústavný súd a počkáme, či nás plénum prekvapí. Súčasťou právneho štátu je aj odborná verejnosť, ktorá by nemala byť ticho.
V posledných týždňoch obvolávam postupne kľúčových ľudí, ktorí by mali mať čo povedať k spravodlivosti. Rad radom zo zoznamu hostí postupne škrtáme všetkých, ktorí nemajú čas alebo sú extrémne zaneprázdnení. Alebo takých, čo si vypýtajú okruhy rozhovoru, ale potom si to rozmyslia alebo sa už neozvú a nezdvíhajú.
Všetci hovoria, že sú veľmi znepokojení a majú veľké obavy. No zvíťazí nakoniec strach, radšej zostať ticho a nemať problémy. Toto ticho ma znepokojuje oveľa viac ako to, že je to nejakej časti laickej spoločnosti jedno.
Podcast týždňa: Ezra Klein a pozornosť
Možno to poznáte – únava nie fyzická, ale psychická. Neviete udržať pozornosť, sústrediť sa. A niekedy si musíte aj pospať. Ezra Klein sa pozrel na to, ako zásadne našu pozornosť, náš mozog aj únavu ovplyvňujú technológie.
V rozhovore s profesorkou Gloriou Markovou, ktorá napísala knihu Attention span (voľne preložené Rozsah pozornosti alebo Obmedzený rozsah pozornosti), hovoria o tom, ako zásadne zmenili našu pozornosť a našu únavu technológie, e-maily a ako veľmi unavené mozgy vlastne máme.
Ak sa, podobne ako ja, cítite občas unavení najmä v hlave, tento podcast je pre vás. A mám pre vás aj jeden súkromný tip – na takýto typ únavy mi veľmi pomohli zvýšené dávky L-treonát magnézia.
Video týždňa: Lekár Ferianec
Tento týždeň prišiel do štúdia SME gynekológ a pôrodník Vladimír Ferianec. Unikátny je vo svojej práci – v ružinovskej nemocnici operuje plody ešte v bruchu matky. S tímom v Ružinove robia unikátnu prácu a ich vedecké články citujú po celom svete.
V rozhovore doktor Ferianec opisuje, ako taká operácia alebo zákrok niekoľkomesačného plodu vyzerá, a aj to, že ide o delikátne zákroky, kde záleží na každom milimetri.
Slováci a Slovenky robia svetovú vedu bez svetových podmienok. Aj doktor Ferianec so svojím tímom je toho dôkazom.
Najlepšia cena predplatného SME v roku
Každý rok v januári oslavuje Denník SME narodeniny. Tento rok je to 31 rokov, čo sme vznikli, a vždy v januári ponúkame našim čitateľom najlacnejšie predplatné v roku. Ešte pár dní si môžete kúpiť ročné predplatné len za 31 eur. Povedzme si úprimne, to je jeden a pol kávy mesačne.
Najmä v období, keď kritické a slobodné médiá čelia bezprecedentným útokom od premiéra a predstaviteľov vlády, je dôležité podporovať slobodnú žurnalistiku. Ak si kúpite toto akciové predplatné cez tento link, podporíte aj mňa osobne, vznik rozhovorov ZKH, newslettera ZKH píše aj podcastov.
Hudobná bodka: Tony Bennett a Diana Krall
Posledný týždeň som sa nejako náhodne vrátila k playlistu Diany Krall. Neviem, či ste vedeli, ale jej prarodičia pochádzajú z východného Slovenska. Naposledy, myslím, vystupovala v Bratislave v roku 2009, to som nestihla. Zato som stihla vidieť naživo Tonyho Bennetta vo Viedni a hoci to bol najdrahší lístok na koncert v mojom živote, stálo to za to.
Duet Tonyho a Diany Love is here to stay je dnešná hudobná bodka a úvod piesne môže vystihovať aj dnešný stav na Slovensku - the more I read the papers, the less I comprehend the world with all it's capers and how it all will end. Pieseň sa vám spustí, keď kliknete na obrázok nižšie.
Toto bolo osemdesiate piate vydanie newslettera ZKH. Ďakujem, že nás čítate.