Protesty proti Robertovi Ficovi pokračujú aj po sviatkoch. No napriek desaťtisícom ľudí v uliciach, rozšíreniu protestov do pätnástich miest a pokračujúcim dôvodom je namieste otázka - môžu protesty naozaj niečo zmeniť? A čo treba na to, aby mohol byť protest úspešný?
Robert Fico má s protestmi problém. Ako dobre vystihla šéfredaktorka Beata Balogová, protesty vohnali Fica do pasce.
„Nedokáže byť voči nim ľahostajný, lebo ho pred vyše piatimi rokmi zbavili moci. Zároveň nedokáže ľuďom zabrániť v tom, aby sa pravidelne stretávali na námestiach a prirovnávali jeho vládu k mafii. Nemôže použiť fyzickú silu a zatiaľ sa nemôže spoliehať ani na to, že protesty čoskoro vykrvácajú. Nemôže mávnuť rukou, že veď protestuje len liberálna Bratislava,“ píše.
Protesty robia problém aj Petrovi Pellegrinimu. Aj on dúfal, že protesty ustanú. Budúci týždeň oficiálne oznámi prezidentskú kandidatúru a s konaním vlády chcel byť spájaný čo najmenej. Ale to on je zodpovedný. On môže za to, čo sa v tejto krajine deje. Pretože mal možnosť sa rozhodnúť inak a neumožniť Ficovi návrat k moci. No práve to urobil. Peter Pellegrini si vybral Roberta Fica. Vybral si jeho politiku, jeho skutky a je to jeho zodpovednosť.
Čo je však potrebné na to, aby nenásilné protestné hnutie bolo skutočne úspešné?
Čítate politický newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak ho chcete dostávať pravidelne aj do mailových schránok, môžete sa prihlásiť na tomto linku.
Tento týždeň denník SME oslavuje svoje 31. narodeniny, a preto máme pre vás narodeninovú akciu – predplatné za 31 eur. Vďaka nemu budete môcť čítať aj tento newsletter.
Nenásilný protest
Odpoveď na otázku, či môžu protesty samy osebe niečo zmeniť, nie je úplne jednoduchá, pretože v hre je príliš veľa faktorov. Politológovia aj sociológovia sa už zaoberali otázkou, či môžu nenásilné protestné hnutia niečo zmeniť a kedy takáto situácia nastane.
A prišli na relatívne presnú odpoveď, ktorá sa mimochodom už minimálne dvakrát potvrdila aj v slovenských podmienkach.