Vzhľadom na tempo, akým sa okolo nás rútia najrôznejšie udalosti, môžeme konštatovať, že niekto na Slovákov úspešne uvalil starú čínsku kliatbu a doprial im zaujímavé časy. Aj keby sme si odmysleli svetové turbulencie, úplne si vystačíme s činnosťou Roberta IV.

A tam tiež nevedno čo skôr, len za uplynulý týždeň tu máme zápas Andreja Danka so semaforom a vlastným egom, Ficovo podliezanie Orbánovi a Putinovi, nehoráznu „anketu“ ministerstva kultúry, bohatú parlamentnú činnosť a teraz aj nového vládneho splnomocnenca pre vyšetrenie manažmentu covidu-19.
Samotné vyšetrovanie tohto by pritom vôbec nemuselo byť zlým krokom. Asi inštinktívne cítime, že zďaleka nie všetko sa robilo dokonale a je vo verejnom záujme, aby sa chyby našli a pomenovali. Hoci aj nie preto, aby sme sa niekomu mstili, ale aby sme sa ich nabudúce vyvarovali.
Rovnako inštinktívne však cítime, že keď to bude na návrh Roberta Fica riadiť Peter Kotlár, cieľ tejto činnosti bude asi iný.
Keby sa vláde trochu chcelo, dalo by sa to robiť aj „objektívne“ dobre a zároveň pritom napĺňať politické ciele, teda ukázať prstom na hlavných vinníkov. No a akokoľvek budeme terajšiu koalíciu obviňovať z politiky „čím horšie, tým lepšie“, z podstaty veci musí hlavnú zodpovednosť niesť vtedy úradujúca vláda.
Je to také zrejmé a neoddiskutovateľné, že to skonštatoval aj vtedajší premiér Igor Matovič, keď celkom samostatne a bez nátlaku svoj vlastný kabinet obvinil z napáchania miliardových hospodárskych škôd a peniazmi nevyjadriteľných strát v podobe tisícok zmarených životov.
Pri takom slovníku by sa celkom nedalo čudovať ani tomu, keby zodpovedné orgány uvažovali aj nad trestnoprávnou zodpovednosťou, ale nebuďme príkri. Bola to náročná kríza, chyby robili úplne všetci a po vojne je každý generál. Ale to sa nijako nevylučuje so snahou nájsť problémy.
Aké škody napáchali pozatvárané školy a nemala sa im dať vyššia priorita? Na aké legislatívne a technické prekážky sme narážali? Dali sa rovnaké výsledky dosiahnuť s nižšími nákladmi a zásahmi do ľudských práv?
Ako sa vyznamenali analytické jednotky a krízové štáby? Dokázali vzdorovať svojvôli psychopata vo vysokej ústavnej funkcii? A prečo nie?
To sú legitímne otázky a keby odpovede hľadali odborne podkuté a spoločensky uznávané kádre, bolo by to na osoh občine a niečo by z toho politicky vytrieskala aj vláda.
Lenže nie, oni to musia strčiť zakonšpirovanému truľovi. Aj to tak dopadne.