Fico hovorí polopravdu, keď opozičných europoslancov viní z prepiateho aktivizmu. Vozia do Bruselu sa nehodiacu agendu. „Iba“ polopravdu preto, lebo verbálne i neverbálne sugescie, že ich snahou je – v i tak čoraz napätejšom vzťahu EP a EK – vyvíjať tlak na Európsku komisiu, aby Slovensku odobrala čosi z eurofondov, resp. odobraním hrozila, ak Fico IV urobí/neurobí to či ono.
To je fake, vendetta a volovina v jednom.
Deklarácia o Slovensku je skutočne aktivisticky presolená. A ešte aj trápnosmiešna. Štyristo a dačo europoslancov hlasovalo za dlhú, dlhočiznú čisto vnútropolitickú agendu.
Väčšina nie, ale niektorí by mali problém s výzvou „a teraz povedzte hlavné mesto Slovenska“. Na doplnkovú otázku „je z Bratislavy bližšie do Viedne či do Kyjeva“, by zaváhalo aj zopár z tých, ktorí povedali, že Bratislava.
No. Keby v EP schválili uznesenie na tri vety, napríklad s výzvou Fico IV, aby neschvaľoval zákony v krátkom konaní, aby zákony dotýkajúce sa základných náležitostí právneho štátu, trebárs likvidáciu jednej prokuratúry, diskutoval s odborníkmi, prípadne uviedli čosi patetické o hodnotách a európskej vzájomnosti, bolo by to úplne v poriadku.
Ale keď grécky, portugalský, írsky atď. europoslanec chce zrušiť na Slovensku „363“, nedeliť RTVS, neznižovať tresty, prikazuje odprosiť Janigu za hlúpe reči a podobne, tak celý europarlament sa strápňuje a zosmiešňuje. A predovšetkým slovenská opozícia, ktorá nemá poňatie, čo je ešte uveriteľne použiteľné a čo nie.
Jeden jediný dôvod, prečo podporiť „slovenskú“ rezolúciu EP, objavilo KDH. Vyhlásenie nepodporujú, lebo ide o nenáležitú intervenciu do suverenity štátu. Hahaha. Idea, že ak už paktujú s PS a SaS, tak najvyšší imperatív KDH je pôsobiť čo najkonzervatívnejšie, vyzerá ako motivácia najbližšie k realite.
A to aj za akúkoľvek cenu, napríklad aj takú, že sa nechajú nachytať pri vykrádaní dezolátneho krídla slovenskej politiky.
Je paralelne prijatá rezolúcia k Blízkemu východu porušením izraelskej suverenity? Absurdum – neprotestuje Netanjahu, dokonca ani dvaja extrémisti z vlády. Alebo: je výzva Zelenskému, aby lepšie sledoval korupciu, porušením ukrajinskej suverenity?
Ale choďte. Skôr než vyjdete z Prešova, skúste tri minúty rozmýšľať. Každý parlament, dokonca aj európsky, je z podstaty nieže oprávnený, ale povinný (morálno-politicky) vyjadrovať sa k veciam sveta, ktoré vníma ako závažné, a o ktorých je presvedčený, že sa hýbu v zlom smere.
Bolo by totiž nedemokratické a nepolitické neskúsiť zlepšiť svet stanoviskom autority, ktorá reprezentuje cca 450 miliónov.