SME

Prečo by sa so zlými deťmi malo zaobchádzať dobre?

Kontroly v minulosti nikdy nechceli vidieť deti, len papiere.

Počas neohlásenej kontroly v Reedukačnom centre Vráble našla prokurátorka ležať poraneného chlapca v rohu triedy zakrytého karimatkami.Počas neohlásenej kontroly v Reedukačnom centre Vráble našla prokurátorka ležať poraneného chlapca v rohu triedy zakrytého karimatkami. (Zdroj: Generálna prokuratúra SR)

Autorka je sociálna poradkyňa a analytička

Nikdy mi nenapadlo, že správa z prokurátorskej kontroly môže vyzerať tak ako správa o stave reedukačných centier, ktorú napísala Zuzana Hozová.

A že som teda kedysi ako riaditeľka detského domova Pohoda zopár takých kontrol zažila. Bolo to takto a nemenne: prišla pani alebo pán, sadli si do kancelárie sociálnej pracovníčky, po polhodine odchádzali a ja som zakladala do šanónu ďalšiu správu. Žiadny nález, všetko v poriadku, počty, formuláre a tak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebolo to preto, že by sme boli takí frajeri a všetko klapalo. Ani náhodou. Len nikto z tých ľudí nikdy nechcel vidieť deti ani priestory, nič. Stačila im hŕba spisov na stole a čísla v tabuľkách.

SkryťVypnúť reklamu

Na lajdácky systém si človek rýchlo zvykne.

Prestane sa cítiť pod kontrolou. Stratí rešpekt pred formálnymi autoritami, nájde spôsob, akým vytvoriť zdanie práva a pritom nechať veci bežať po starom. Po čase zistí, kto je kto v systéme, kto na čom bazíruje, naučí sa selektovať informácie a posúvať len tie, ktoré ho (teda jeho pohodlie, jeho pozíciu) neohrozia.

Z princípu zlý základ

Koniec koncov, ani tých trinásť reedukačných centier, ktoré sa ocitli v centre pozornosti Generálnej prokuratúry, Úradu verejného ochrancu práv, parlamentu a médií (to ich najviac zabolelo, ten verejný striptíz) nefungovalo roky len tak, vo vzduchoprázdne.

Stačí sa pozrieť do voľne prístupných zdrojov a nájdeme množstvo výstupov z kontrol, ktoré do nich chodili. Štátna školská inšpekcia, úrad verejného zdravotníctva, občas sa tam objavil Úrad komisára pre deti... Dokonca aj ich zistenia sú celkom podobné. Len závery boli akési láskavejšie.

SkryťVypnúť reklamu

„Opravte si papiere.“

Ako však opraviť niečo, čo má z princípu zlý základ?

Aj keď odstrihneme zo správy Zuzany Hozovej plesnivé steny, bodovacie systémy a neúctivé alebo vulgárne vyjadrenia ľudí na adresu detí, o ktoré sa v reedukačných centrách starajú, ostáva podstata problému. Nejasné pravidlá.

V reedukačných centrách totiž nie sú len deti, ktoré spáchali trestný čin. Sú tam často na jednej kope s nimi užívatelia drog či dokonca len experimentátori a záškoláci a tie deti, ktoré síce neprešli kvalitnou diagnostikou, ale tímy z centier pre deti a rodiny o nich „do papierov“ napísali, že sú „nezvládnuteľné“.

Predstavte si na ich mieste seba

Tak si oblečte ich kožu a predstavte si to: že by ani pre vás dospelých neexistovali paragrafy v Trestnom zákone, ktoré by vám ako-tak ukázali hranice. Že by stačilo, že niekto niečo o vás napíše a bez zložitého dokazovania by vás len tak mohli zavrieť do režimového systému. A navyše na neurčitý čas.

SkryťVypnúť reklamu

Občas by zariadenie, v ktorom by ste boli zavretí, poslalo „papiere“ na súd, aby vás v ňom ešte nechali – najmenej pol roka.

A ten súd by to odklepol. Vo vašom záujme.

Tak sa to totiž v tých správach o deťoch a systémom copy paste v rozhodnutiach súdov píše: „Proces resocializácie nie je skončený.“

Nikto by sa nezaoberal možnosťou, že napríklad nie vy, ale tím v zariadení je problém. Že ľudia, ktorí o vás píšu na papiere hore so štátnym znakom, dole s pečiatkou, môžu byť odborne nekompetentní (čo sa nepáruje s tým, či majú vzdelanie, alebo nie). Alebo sú to iba obyčajní rasisti (v správach nájdete a nie zriedkavo aj také perly ako: „dieťa neustále klame, ako je u tohto etnika zvykom“).

V takom právnom vákuu tie deti žijú.

Pokusy zlepšiť polepšovne tu už boli.

SkryťVypnúť reklamu

Zo systému do systému

Ten, kto drží v hlave aj pamäť štátnej správy a to, čo sa ťažko dá nájsť pomedzi paragrafmi – všetky tie zákulisné čachre (ako ja) – si spomenie, že reedukačné centrá už dávno, takmer dvadsať rokov, nemali byť v systéme školstva.

V zákone 305 z roku 2005 sa v paragrafe 100 určovalo, aby prešli do systému práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bolo to logické: združiť rozhodovanie a starostlivosť o deti do jedného segmentu. Nepresúvať ich zo systému do systému. Lebo tak to bolo.

O „nechcené“ bábätká do troch rokov sa staral systém zdravotníctva, žili v dojčenských ústavoch a potom ich zo známeho prostredia posunuli do detských domovov.

O „nechcené“ deti so zdravotným postihnutím sa staralo školstvo a žili zväčša v budovách, kde bola na prízemí škola, na poschodí internát, aby roky nemuseli nikam vyjsť, až potom – v osemnástich do „ústavu“ pre dospelých. Aj „nechcené“ zlé deti boli v rezorte školstva. Dole škola, hore izby, všetko v jednom areáli.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová a krivdila by som jej, keby som nenapísala, že ona tie deti v systéme chcela.

Čo by sa bolo zmenilo, keby táto zmena bola prešla?

Namiesto vo veľkokapacitných zariadeniach by „zlé“ deti žili v špecializovaných skupinách: osem až desať, tak sú nastavené štandardy. Už sedliackym rozumom prídete na to, že by bola menšia pravdepodobnosť, že sa vytvoria gangy, väčší priestor na individuálny prístup a prirodzenejšia dynamika.

Ministrom školstva bol vtedy Dušan Čaplovič a tradovalo sa, že vetou roka proti prechodu reedukačných zariadení bolo, že sociálny systém nedokáže vytvoriť „sústredený pedagogický tlak“.

Veď iste – plán bol, že deti dočasne v detských domovoch, čo sa dnes volajú centrá pre deti a rodiny, prejdú na individuálne študijné plány a v prvom rade sa bude dobiehať zameškané.

SkryťVypnúť reklamu

Lebo áno, keď dieťa žije na ulici a vyrobí za pol roka 200 neospravedlnených hodín, tak v bežnej škole môže pozerať na tabuľu a do knihy a aj tak ničomu nebude rozumieť a zhorí. A až potom by sa malo do aleluja skúšať, ako ich vrátiť do bežného – alebo aj špeciálneho –, ale v každom prípade otvoreného vzdelávacieho systému.

To, prečo reedukačné centrá nakoniec ostali ako jediná súčasť systému starostlivosti o deti, o ktoré sa ich rodičia nevedia, nechcú alebo nemôžu starať, v rezorte školstva je také... ľudské.

Dobrý lobbing.

Dejiny starostlivosti

Približne päťsto pracovných miest v malých lokalitách, v ktorých tieto zariadenia sú a patria nielen medzi stredne veľkých zamestnávateľov, ale aj objednávateľov služieb – potraviny, stavebné práce, hygienické potreby... Ten strach, čo sa stane s celým pašalikom, keď sa náhodou s prechodom do iného systému potrhajú aj väzby!

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, bola som prekvapená, koľko riaditeľov a riaditeliek aj zástupcov či vedúcich výchovy je na svojich pozíciách pätnásť – dvadsať rokov. Bez toho, aby kedykoľvek museli svoje pozície obhajovať, súťažiť s inými koncepciami, tak ako je bežné u riaditeľov mestských galérií, škôl alebo vlastne kdekoľvek.

Každý príčetný manažér predsa vie, že jeho čas fungovania je limitovaný, že sa jednoducho opotrebuje a že na to, aby systémy dobre fungovali, musia byť priepustné pre nové myšienky, nové postupy.

Tu nie: zastarané spôsoby práce – ako bodovací systém či obskúrne denné komunity – sa potom prenášajú z generácie na generáciu. Aj keď náhodou príde niekto „zvonka“ a prinesie niečo progresívne, stabilizované tímy ho jednoducho vytlačia, dokážu mu, že každá zmena bude k horšiemu. Veď oni vedia, ako sa to má robiť!

SkryťVypnúť reklamu

Problémom však bola aj slabá expertná oponentúra odborných elít – neprotestoval nikto z katedier sociálnej práce, ktoré vtedy, začiatkom milénia, zažívali svoje zlaté časy. Vzdelávali (a tým aj betónovali) množstvo tých istých ľudí, na tých istých miestach, kde roky ako stredoškolské kádre pracovali: vo väzniciach, v detských domovoch aj v polepšovniach.

Nevydali žiadne stanovisko, že jedna skupina detí predsa nemôže ostať vyčlenená, že problém tzv. zlých detí nie je len zlé vzdelanie, ale zlá starostlivosť. Mali iné problémy, napríklad mať čo najviac študentov.

A tak sa nenápadne, plazivo zabezpečila kontinuita slabej odbornosti.

A nezabudnime ani na nechuť riaditeľov a riaditeliek detských domovov prijať späť „zlé“ deti, ktorých sa predtým konečne zbavili, a vytvárať pre ne malé špecializované skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Tak jednoducho sa píšu dejiny starostlivosti.

Za každým krokom niekto stojí – so svojimi potrebami a kontaktmi. Nie je to nič sofistikované.

A ešte niečo.

Na konci správy Zuzany Hozovej je nenápadná zmienka, koľko nás (teda štátnu kasu) stojí tento typ starostlivosti. Len tak, od oka, som si to hodila do kalkulačky. Za takúto starostlivosť o jedno dieťa platíme medzi 32- a 65-tisícmi eur ročne (ako kde).

To sú také prachy, za ktoré tie zariadenia musia, jednoducho musia, poskytovať kvalitnú starostlivosť.

A ak to nedokážu, premýšľajme o tom, že sa ich nechá minimum, len pre deti, ktoré naozaj spáchali trestné činy a musia (podobne ako dospelí) žiť v niečom ako väzenie. A ostatné treba presunúť inde, kde by sa peniaze dali využiť efektívnejšie a ľudskejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Len tak na prvú mi napadá: rozšírenie systému komunitnej a terénnej práce v lokalitách zasiahnutých generačnou chudobou.

Rozšírenie systému starostlivosti o duševné zdravie detí, experti na dosah, napríklad priamo v školách.

Rozšírenie dostupnosti mimoškolskej činnosti, klubov, krúžkov – to nie sú frázy, že kto má záujmy, koho niečo baví, až tak nepokúša. Alebo by pomohlo aj zvýšiť počet asistentov v triedach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 471
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 358
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 666
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 072
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 044
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


35
Zasadnutie kabinetu v oficiálnych priestoroch na Úrade vlády.

To, čo ešte vôbec funguje, funguje nie vďaka vláde, ale napriek nej.


45
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Nemodlím sa, vzývam mŕtvych. Pozrite sa na mňa, aká som sama.


1
  1. Vladimír Krátky: Gde zobrali tých 1,67 ?
  2. Michal Porubän: Bravoooó, naša neschopná vláda ide ďalej vraždiť (naše chovy).
  3. Otilia Horrocks: Flexibilná Európa : Slovensko OUT
  4. Elena Antalová: Slovenské správy nepozerám, uľavuje sa mi
  5. Vladimír Bojničan: Ako náboženský dogmatizmus pripravil pôdu pre dnešný dezinformačný chaos
  6. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  7. Vladimír Bojničan: Dieťa nie je majetok. Prečo musia byť jeho práva nadradené náboženskej slobode rodičov
  8. Jozef Javurek: Anamnéza, nielen Dunaj
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 069
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 544
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 460
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 400
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 918
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 469
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 724
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 069
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťZatvoriť reklamu