Keby sa náhodou Peter Pellegrini chcel uraziť, že takú zásadnú udalosť ako jeho oznámenie prezidentskej kandidatúry chceme vybaviť jediným krátkym textom, tak nemusí. Lebo bez ironizovania v jeho prístupe a taktike nájdeme viacero zaujímavých okolností. Nie dychberúcich, ale zmienku si zaslúžia.
Trebárs to, že prezidentskú kandidatúru si formálne zaistí cez poslanecké podpisy, a nie občianskou petíciou. Na tom nie je nič zlé, skôr naopak, je vlastne sympatické, že sa nehrá na „občianskeho kandidáta“. Zároveň je však fakt, že zber podpisov nevyužije ako organickú súčasť kampane.
Je v tom zaujímavá kontinuita – rovnako totiž pri podobne neskoro oznámenej kandidatúre postupovali kandidáti Smeru Robert Fico (december 2013) a Maroš Šefčovič (január 2019). Šefčovičovi to mohlo byť celkom jedno, jeho kandidatúra pôsobila autenticky asi ako rigorózka Andreja Danka, ale Fica to aj zabolelo.
Iné je to už s otázkou nástupníctva.
Zatiaľ čo Fico počas prezidentskej kandidatúry o svojich nástupcoch na čele strany a vlády zanovito mlčal, Pellegrini na pôde Štátnej opery v Banskej Bystrici považoval za dôležité oznámiť nám, že na čele Národnej rady ho zastúpi Denisa Saková alebo Richard Raši.
Hovorí síce, že predsedom Hlasu môže byť ešte niekto iný, ale pri strane s pôvodom v smeráckom konzervativizme je málo pravdepodobné, že by najvyššiu politickú kótu (mimo prezidenta) nechali niekomu inému ako predsedovi.
Snaha informovať občanov o želanom či predpokladanom scenári je v zásade chvályhodná, ale vytvára priestor na poverčivosť v zmysle, že nie je šťastné vopred porciovať korisť a robiť účty bez krčmára, totiž voliča.
Na ilustráciu Andrej Danko neváhal a pripomenul, že na zvolenie predsedu Národnej rady treba 76 hlasov poslancov. Koalícia bez SNS ich nemá.
Kľúčová podobnosť s Ficovou kandidatúrou je však v pachuti, ktorá preráža aj pompéznu formu. Fico si do historickej budovy Národnej rady pozval veľvyslancov, ktorí mali puncovať štátnický rozmer jeho kandidatúry, Pellegrini nás zasa chcel opantať multimédiami.
Lenže predseda jednofarebnej vlády ani jazýček na politických váhach, ktorý si mohol vyberať koalíciu a vo vláde má polovicu kresiel, nezodpovedali kľúčovú otázku: prečo by z nich volič mal zrazu urobiť prezidenta?
Áno, Pellegrini je stále favorit, podľa bookmakerov dokonca výrazný. Lenže podľa nich to mal Fico ešte istejšie a volič aj tak povedal, že to nedáva logiku.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)