Autor je právnik a člen Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV
V posledný januárový piatok vydal Medzinárodný súdny dvor (MSD) očakávané rozhodnutie vo veci návrhu na vydanie predbežného opatrenia, ktorý tvorí súčasť žaloby Južnej Afriky podanej na tomto hlavnom súdnom orgáne OSN proti Izraelu.
Rozhodnutie je čerstvé a zatiaľ čo v radoch internacionalistov nateraz nevyvolalo zásadné emócie, Južná Afrika, predstavitelia organizácie Hamas a časť arabského sveta ho víta s nadšením. Ozrejmime si, čo tvorí jadro sporu medzi oboma štátmi a akými súvisiacimi právnymi otázkami sa teraz zaoberá haagsky súd.
Čo je predmetom žaloby
Konanie pred MSD bolo iniciované na konci roka 2023. Keďže navrhovateľ (Južná Afrika) sa domnieva, že aktivity Izraela v Gaze majú genocídnu povahu, právny podklad na riešenie sporu predstavuje tzv. kompromisná doložka obsiahnutá v článku IX Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy z r. 1948 (ďalej len „Dohovor“), ktorého sú oba štáty zmluvnými stranami.
Podľa uvedeného ustanovenia sa spory v jeho výklade a vykonávaní vrátane sporov týkajúcich sa zodpovednosti štátov za genocídu predkladajú na prerokovanie práve MSD.
Už v tejto fáze treba upozorniť, že MSD je v aktuálnom konaní viazaný predmetom úpravy a samotným obsahom Dohovoru, teda v spore hodnotí právne a skutkové okolnosti, ktoré majú (veľmi zjednodušene) súvis s genocídou.
Akokoľvek relevantnými z dôvodu existencie ozbrojeného konfliktu môžu byť napríklad otázky spojené s porušovaním pravidiel jeho vedenia (medzinárodné humanitárne právo), v prebiehajúcom spore nemajú v izolovanej podobe právny význam. Ich posúdenie totiž spadá mimo pôsobnosti Dohovoru a tým aj mimo mechanizmu riešenia sporov v ňom obsiahnutého.
Vo svojej žalobe sa Južná Afrika predovšetkým domáha, aby súd rozhodol, že
(i) Izrael svojím konaním porušil záväzky vyplývajúce z ustanovení Dohovoru,
(ii) Izrael je povinný upustiť od ďalšieho protiprávneho konania spočívajúceho o. i. v (genocídnom) usmrcovaní palestínskeho obyvateľstva, spôsobovaní ťažkého ublíženia na tele a duševných porúch a v úmyselnom uvádzaní tejto skupiny obyvateľstva do životných podmienok schopných privodiť jej zničenie,
(iii) osoby zodpovedné za takéto konanie budú stíhané národným alebo medzinárodným súdnym orgánom a
(iv) Izrael musí zaistiť bezpečný návrat palestínskeho obyvateľstva do jeho obydlí, zabezpečiť jeho ochranu pred ďalšou diskrimináciou a prenasledovaním a tiež poskytnúť garanciu, že k takémuto protiprávnemu konaniu v budúcnosti zo strany Izraela nedôjde.
V súvislosti s tým Južná Afrika v návrhu na vydanie predbežného opatrenia okrem okamžitého upustenia od protiprávneho konania páchaného na palestínskom obyvateľstve a zabezpečenia dôkazov svedčiacich o páchaní genocídy požadovala najmä bezodkladné zastavenie vedenia vojenských operácií v Gaze.