Na základe toho, čo bolo v minulosti a recykluje sa aj v tejto prezidentskej kampani, hneď z výkopu treba vyhlásiť jedno: Divočina z primárok v USA, kde na svoje „kone“ dávajú transparentní sponzori „bambilióny“, je pre zdravie demokracie nepomerne prospešnejšia než taká voľba prezidenta, v ktorej financovanie reguluje akýsi viac-menej smiešny strop.
Ovocie toho totiž nie je zvyšovanie, ale znižovanie spravodlivosti a rovnosti v kampani. A popri tom dokorán otvorené brány klientelizmu, trikom typu bezdomovec-sponzor a obchodovaniu s vplyvom (až budem prezident, dostanete svoje, ale aj keby nie, z pozície – domyslite si – dostanete tiež).

Isteže, slovenské kampane by boli „low cost“ i v prípade veľkorysejších limitov, tie sú však veľké zlo predovšetkým preto, že nútia k všeobecnému predstieraniu, že číslam, ktoré „doručil“ – napríklad – Pellegrini, veríme všetci. Ale choďte.
Najironickejšie na celom je, že rovnosť financií a umiernenosť nákladov sú dva posledné faktory, ktoré vplývajú na volebný výsledok.
Skúsme uvažovať: čo urobí pre spravodlivosť regulácia financií v situácii, keď jeden kandidát – čo myslíte, ktorý? – je nedostižne zvýhodnený oproti všetkým ostatným.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)