Posledné týždne sa na Slovensku veľa hovorí o ľudských právach, ich porušovaní a o Trestnom zákone. To, čo zaznieva, navodzuje dojem, ako by sme tu masívne stíhali nevinných ľudí za korupciu a mali plné väznice chudákov, ktorí nič nespravili.
Aj v tomto kontexte som sa v utorok vybrala na prvé pojednávanie v kauze, o ktorej sme s kolegom Martinom Vančom písali ešte v júni . Opísali sme príbeh Lucie Červencovej, ktorú v dvanástich začal zneužívať jej tenisový tréner a trvalo to nekonečné štyri roky. Písali sme vtedy o jej príbehu, aj o tom, ako systém nechráni obete a opakovane ich traumatizuje. Lucia musela podrobnosti zneužívania rozprávať na výsluchu niekoľkokrát, a to napriek tomu, že na ochranu zneužívaných detí máme jasné pravidlá a nič podobné by sa diať nemalo.
To, čo som zažila v súdnej sieni, ma opäť šokovalo. Lucia má dnes 18 rokov, no zneužívaná bola roky ako malé dieťa. V súdnej sieni sedela priamo oproti trénerovi, ktorý ju zneužíval, a kým tréner vypovedal zhruba prvú hodinu a nijakým extrémne náročným otázkam nečelil, súd sa zmenil na ďalší krížový výsluch maloletej obete.
Dvaja advokáti tenisového trénera Anna Žeredéniyová a Ján Kanaba mladší podrobili maloletú traumatizovanú obeť krížovému výsluchu, ktorý porušoval všetky mysliteľné limity správania sa k obzvlášť zraniteľným obetiam.
Hoci to zákon priamo zakazuje, pýtali sa jej na presné miesta, kde sa jej tréner chytal. A hoci ju podľa obžaloby zneužíval štyri roky, podrobili ju nekonečným otázkam, ktoré dni presne v ktorom mesiaci a roku ju zneužíval alebo nezneužíval. Vyvrcholilo to komentárom advokáta Kanabu, či môže vysvetliť, ako vznikol článok denníka SME s komentárom: „Všetci vieme, že obete sexuálneho zneužívania sa takto nesprávajú. To jednoducho nesedí.“
Priznám sa, že toto už bol bod, keď bolo pre mňa obzvlášť náročné nič nepovedať. Advokát Kanaba zrejme zneužívaný nikdy nebol, inak by takúto kolosálnu hlúposť z úst nikdy nevypustil. Nič také ako vhodné alebo nevhodné správanie sa obetí neexistuje. Každý sa s traumou vyrovnáva inak a hovoria to všetky vedecké výskumy. Niekto sa uzavrie a s nikým nehovorí, niekto iný, naopak, potrebuje o svojej traume hovoriť, prípadne za seba bojovať.
Nekonečný krížový výsluch už potom zaklincovala len advokátka Žedényiová. O jej kauze v súvislosti s Monikou Jankovskou si môžete prečítať napríklad tu. Tento nevkus zakončila sériou otázok o tom, prečo sa 12-ročné dievča vlastne s trénerom stretávalo, aj keď jej ubližoval. Pokračovala desiatkami agresívnych otázok, na obeť obaja advokáti zvyšovali hlas, prerušovali ju.
Keďže viem, že advokáti naše články pozorne čítajú, dovoľte mi venovať túto pasáž vedeckému vysvetleniu tohto javu. Volá sa to grooming, pani advokátka, a je o tom veľa vedeckých publikácií, ale aj laických článkov. Ak ste 12-ročné dieťa a dospelý predátor sa vás rozhodne zneužívať, pripravuje si nielen vás, ale aj celé okolie. Presne tak, ako to podľa všetkého robil váš klient aj s rodičmi maloletej Lucie. Zväčša bývajú títo predátori charizmatickí a dokážu vzbudzovať vysokú dôveru v celom svojom okolí.
Grooming je postupný, dlhodobý a funguje tak, že predátor si buduje s obeťou dôverný vzťah a používa pritom psychickú manipuláciu dieťaťa. Pripravuje si takto svoju obeť, buduje si s ňou emocionálny vzťah, dôveru a pomedzi to používa manipulačné zastrašujúce taktiky, aby dieťa o zneužívaní nikomu nepovedalo.
Súčasťou toho je napríklad aj snaha o izoláciu dieťaťa. Aby nemalo iné sociálne vzťahy a bolo celkom závislé len od predátora. Presne to podľa obžaloby robil ako podľa učebnice aj tento tenisový tréner. Nad obeťou majú predátori kontrolu, manipulujú ju a trvá to roky.
Toto, samozrejme, v súdnej sieni malo zaznieť, ale nezaznelo. Hádam by stálo za to pozvať na to aj nejakého znalca či odborníka. Verme, že sa tak stane aspoň neskôr, na ďalších pojednávaniach.
Toto nevkusné divadlo nakoniec zastavila sudkyňa po tom, ako už Lucia nedokázala pokračovať. Priznám sa, že aj na mňa to bolo príliš, a to sa ma tento prípad osobne netýka. Nečudujem sa, že obeť sa zrútila.
Šokovala ma len informácia sudkyne, že vo výsluchu obete chce pokračovať aj na aprílovom pojednávaní a konfrontovať ju priamo môže aj obžalovaný tréner. Zasvietili mi kompletne všetky kontrolky. Večer v ten istý deň som sa náhodne stretla na spoločenskej akcii s ombudsmanom Dobrovodským a pýtala sa ho, či je to normálne a bežné. Jasne odvetil, že v žiadnom prípade. Máme na to všetky pravidlá sveta – za všetky zacitujem aspoň zákon o ochrane obetí.
Ten hovorí, že obeť má právo na ochranu pred druhotnou a opakovanou viktimizáciou. Súd má postupovať tak, aby ju obeti nespôsoboval, a má na to aktívne prijímať opatrenie. Napríklad by sa Lucia správne s trénerom nemala v sieni ani stretnúť.
Je neuveriteľné, že toto všetko treba dookola vysvetľovať advokátom, prokurátorom aj sudcom. A teraz si predstavte, že ak systém nevie ochrániť dvanásťročnú sexuálne zneužívanú obeť, kde asi vlastne máme naozaj skutočné problémy s porušovaniami ľudských práv? Bude nejaká expresná novela, aby predátori neodchádzali zo súdov s podmienkou za niekoľkoročné znásilňovanie či zneužívanie detí? Budú sa tu politici predháňať v nápadoch, ako týmto obetiam pomôcť? Ako zastaviť toto závažné porušovanie ich práv? Odpoveď poznáte sami.
Videá týždňa: Diskusia s Lipšicom a Daňkom a advokát Para
Na začiatku týždňa sme naživo s publikom diskutovali o zmenách v Trestnom zákone a o zrušení špeciálnej prokuratúry. Do diskusie prijali pozvanie špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko. Obaja povedali svoj pohľad na tieto zmeny a odpovedali na to, čo tieto zmeny znamenajú pre exponované prípady, ale aj pre bežného človeka.
Objavili sa, pravdaže, výhrady k zostave diskutujúcich – obaja sú totiž v jednom názorovom spektre. Tejto výhrade, samozrejme, rozumiem, bohužiaľ, robili sme, čo sa dalo. Diskutovať s Danielom Lipšicom odmietol napríklad dekan Eduard Burda, ale aj exminister Viliam Karas.
Do diskusie neprišiel ani advokát a poradca premiéra Marek Para, no podarilo sa mi s ním nakoniec dohodnúť na tom, že príde na rozhovor. Preto mi dovoľte odporučiť vám tento týždeň aj video týždňa advokáta Paru. Zmeny v Trestnom zákone obhajuje a súhlasí aj so zrušením špeciálnej prokuratúry. Vážim si, že advokát Para do štúdia prišiel, väčšina hostí, ktorí novelu obhajujú, k nám odmietajú chodiť na rozhovory.
Podcast týždňa: Český prípad Aničky
Sú niektoré problémy, s ktorými si vystačíme úplne sami, a potom sú niektoré, ktoré ešte stále máme spoločné so susedmi v Česku. Medzi takéto problémy patrí to, ako veľmi nedokážeme trestať sexuálne trestné činy. Dokonca ani vtedy, ak ide o deti. Je to nepochopiteľné a hlboko zakorenené.
Hudobná bodka: Lash and Grey
Málokedy sem dávam domácu tvorbu, dnes teda urobím výnimku. Džezové duo Lash and Grey. 16. februára vystúpia v Stupave v miestnom kine, a ak budete mať možnosť, určite tento koncert nezmeškajte. Kristína a Jakub sú partneri na pódiu aj v súkromí a je to slovenský export v tom najlepšom zmysle slova.
Toto bolo osemdesiate ôsme vydanie newslettera ZKH. Ďakujem, že nás čítate.