Milé čitateľky, milí čitatelia,
aký príbeh chce rozprávať Peter Pellegrini v prezidentskej kampani? Zatiaľ sme jeho príbeh nepočuli. Skutočnej diskusii sa vyhýba. Občas ju simuluje. Môže opakovať refrény Smeru o nákaze na špeciálnej prokuratúre, plných väzniciach alebo o zle manažovanej pandémii.
Naozaj si myslí, že v Kyjeve nie je vojna? Myslí si, že Martina Šimkovičová ako ministerka robí dobrú prácu? Myslí si, že TV Slovan má byť nový vládny kanál? A že treba témy LGBTQ+ vykynožiť z verejných priestranstiev? Čo si vlastne myslí o ministerstve športu alebo iných politických úplatkoch pre SNS?
Ako sa darí jeho strane? Ozaj, Hlas ešte existuje? Kto ho nahradí na pozícii? Ako chce byť vlastne nezávislý od Fica, ktorý o ňom tvrdí, že ho vlastne stvoril? Naozaj myslí vážne otázku o tom, kto platí protesty? Kto vlastne zaplatí jeho prezidentskú kampaň?
„Peter Pellegrini je presvedčený, že skutočné problémy ľudí sú úplne iné ako nekonečná debata o jednom zákone: pomoc štátu ľuďom, dôstojný život každého človeka a vnesenie pokoja do slovenskej spoločnosti,“ reagoval na výzvu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka na diskusiu.
Tu sa, samozrejme, natíska otázka, ako sa mu vnáša pokoj a dôstojnosť do života ľudí s Andrejom Dankom vo vláde? Ako je vlastne spokojný so svojím koaličným partnerom? Toto bola jeho predstava o stabilnej vláde?
Pellegrini je odsúdený na nejednoznačnosť. Akýmkoľvek smerom sa pohne, do niekoho narazí. Navyše, Danko a Matovič budú chcieť narážať doňho. Okrem toho, výhra sa pre Pellegriniho stala existenčnou otázkou, tak ako bol pre Roberta Fica návrat do politiky. Ak sa nestane prezidentom, bude odsúdený na šoférovanie parlamentu s opozíciou, ktorá sa zdokonaľuje v aktívnom odpore v medziach zákona.
Bez pochýb, Pellegrini by exceloval v ceremóniách džobu, užíval by si fotenie s návštevami, prijímal by dary, bol by aj plynulejší v prejavoch ako posledný takmer člen Smeru. Lenže dnes už nikto neverí, že by kládol akýkoľvek odpor svojmu politickému stvoriteľovi. A to je tiež existenčná otázka. Pre právny štát.
Čítajte: Korčoka čaká najnáročnejšia výzva jeho kariéry
Matovič je Ficovo všetko
Nikoho to vlastne neprekvapilo, že Igor Matovič sa na poslednú chvíľu zapojil do boja o palác. Aj tak jeho čin vyvolal celkom búrlivú reakciu. Bola to skôr reakcia citlivého žalúdka na pokazené jedlo.
Netreba veľa rozoberať dôvody, lebo ten najdôležitejší je podľa kolegyne Zuzany Kepplovej jednoduchý: „Sociológia pozná okrem fyzickej smrti aj pojem spoločenskej smrti. Jej príznaky začal Matovič pociťovať od momentu, ako premenoval svoje hnutie. Koaličníci s ním odmietajú verejne diskutovať, opozičníci ho nevzali medzi seba. Ani na tlačovky, ani na pódiá protestov.“
A tak Matovič chcel byť videný a viditeľný a všetci vieme, čo to v skutočnosti znamená, keď sa šéf OĽaNO chystá „držať chrbát demokratickému kandidátovi“. To zas bude kopanie hrobov a „Mária, ty si to urobila!“.
Čítajte: Ako to pokaziť Korčokovi
Troška púdru
Vláda sa rozhodla mierne prepudrovať svoj návrh trestného balíčka, aby nikto nemohol povedať, že sa nesnažili vyjsť kritikom v ústrety. A medzi nimi bol aj Brusel, ktorý má v ruke peňaženku s fondmi. Moji kolegovia Michal Katuška, Peter Kováč a Daniela Hajčáková si preštudovali tieto navrhované zmeny, ktoré prekladá Tibor Gašpar, sám obžalovaný v kauze Očistec.
Zmierňujú zmeny dôvody na obavy? Prečítajte si: Smer robí ústupky v trestnom balíčku. Predkladateľom je Gašpar, majú 22 strán, no sú len kozmetické
Spláchnime to alkoholom?
Čítala som už veľa rozhovorov o zlozvykoch alebo alkoholizme, ale tento rozhovor Denisy Prokopčákovej s hepatológom ma zaujal svojou zrozumiteľnosťou, ľudskosťou a tiež informáciou o tom, čo všetko ovplyvňuje naša pečeň. Hepatológ Ľubomír Skladaný rozpráva aj o tom, ako ľudí vyšetruje a čo všetko mu prezradí aj podanie ruky.
Čítajte: Hepatológ: Sme alkogénna krajina. Alkohol zabíja na sto rôznych spôsobov
Taxi, taxi
Aj ja mám svoj príbeh nepríjemnej jazdy, ktorá sa skončila oveľa skôr než pred cieľom. Ale ja som mala v podstate šťastie: išlo „len“ o podvodníka, ktorý sa vydával za šoféra Boltu a v taxíku mi oznámil, že on je drahší a chcel dvojcifernú sumu za kilometer jazdy. Toto som si uvedomila, keď som si čítala zistenia kolegyne Zuzany Kovačič Hanzelovej.
Prerozprávala príbeh sexuálneho predátora taxikára a to, ako sa laxne k tomu postavila taxislužba. Uvedomila som si aj to, aké je dôležité o tom hovoriť, a tak vyvinúť väčší tlak na taxislužby, aby urobili všetko preto, aby nejazdili taxíky hrôzy.
Čítajte: Na šoféra Boltu sa tri týždne pred pokusom o znásilnenie sťažovala iná žena. Jazdil ďalej
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME