Milé čitateľky, milí čitatelia,
Viktor Orbán prežil mnoho káuz bez ujmy na svojej popularite. Najmä preto, že jeho propagandistické impérium účinne filtruje, čo sa dostane k jeho voličom a v akom obale.
Prípady korupcie a čudných obstarávaní, kritika od Únie, nezvládnutá pandémia, ministerské plavby drahými jachtami, kolabujúce zdravotníctvo a bohatnúca rodina: nič z toho už nerozdúchava emócie. Všetko sa dá rozriediť Sorosom, aby to strávil maďarský žalúdok.
Lenže prípad udelenia milosti človeku, ktorý kryl pedofilného riaditeľa detského domova, nedokázala ani táto mašinéria eliminovať a dokonca aj voliči Orbána sa začali o ňu zaujímať.
Keby veci išli podľa plánu ako zvyčajne, kauzu by ukončilo odstúpenie prezidentky Katalin Novákovej a zmena ústavného zákona, ktorá vyslovene zakazuje amnestovať pedofila. Lenže volič Fideszu vie, že bez Orbána a jeho rodiny sa v Maďarsku nič neudeje. Niečo sa nezdalo na tom, že prezidentka z Orbánovej vôle by si takúto amnestiu dovolila. A ako mohla zlyhať, ak ju vybral samotný Orbán?
Navyše, tento volič má už hlboko vryté do mozgu, že pedofília je väčšia hrozba než covid, korupcia, nemocničné infekcie alebo „vojnová inflácia“ dokopy. Vládna propaganda spojila pedofíliu s LGBTQ+ ľuďmi, aby sa ľahšie mohol zakomponovať aj toxický účinok Sorosa a Bruselu, ktorí chcú meniť pohlavie detí v škôlkach.
A tak kauza ďalej bublala. Odstúpila aj bývalá ministerka spravodlivosti Judit Vargová, ktorá mala viesť kandidátku Fideszu do eurovolieb, čo ťažko znášal jej bývalý manžel Péter Magyar, vládny bankár. Vynadal orbánovcom, že sa skrývajú za ženské sukne, a menoval viacerých vysokopostavených ľudí z okolia Orbána.
Štátne médiá pod vodotesnou kontrolou Orbána nemohli túto kauzu ignorovať napriek tomu, že na prípad upozornil nezávislý portál 444. Zrazu volič Fideszu počúval prejav odchádzajúcej prezidentky, ale aj moralizovanie ľudí, ktorí jej predtým tlieskali. Podľa šéfredaktora HVG Mártona Gergelya je teoreticky nemožné nahlodať Orbánov režim, keďže Fidesz všetko ovládol, ale posledné dva týždne ukázali, že ak sa k ľuďom dostane nedeformovaný príbeh o prehnitosti vládnucej vrstvy, padajú aj niektoré istoty režimu.
Ani Orbánov režim nedokáže ututlať všetko. Aké je v konečnom dôsledku poučenie pre tých, ktorí roky slúžili režimu v nádeji, že sa o nich v kritických chvíľach postará? Každý je obetovateľný, ak je ohrozená najužšia vrstva moci. Je jedno, ako verne jej niekto slúžil. Bez pochýb Katalin Nováková im do poslednej chvíle verne slúžila. Ako aj ďalší ľudia, ktorí pre tento škandál ešte odstúpia.
V skutočnosti je pedofília Orbánovmu režimu ukradnutá, ak ide o ochranu ľudí prepojených na ich rodiny alebo najužšie kruhy. Ideológia je len kamufláž na bezbrehú konzumáciu moci a bohatnutia rodiny.
Je Orbán ohrozený? Kolegovia Michaela Terenzani a Daniel Hoťka pre čitateľov vysvetľujú detaily kauzy omilostenia pedofila a hľadajú odpoveď na otázku, či táto kauza môže ohroziť Orbána.
Čítajte: Orbánov blízky človek verejne vystúpil proti režimu. Škandál v Budapešti neutícha
Ako amfetamín
Dnes politici podnecujú nenávisť proti novinárom intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Dávkujú túto nenávisť ako amfetamín, ktorý je dnes úplne zadarmo prístupný na profiloch vládnych predstaviteľov.
Ich rozrastajúca sa armáda dezinformátorov denne útočí na novinárov, ktorí si robia svoju prácu, keď sa snažia kontrolovať ľudí vo verejných funkciách aj v malých detailoch. Posledné dni sa zintenzívnili útoky proti mojej kolegyni Zuzane Kovačič Hanzelovej, keď notorický luhár Ľuboš Blaha šíri klamstvá o jej súkromí a novinárskej práci.
Nestačí si povedať, že veď vieme, kto je Blaha.
Čítajte: Politici dávkujú nenávisť ako amfetamín
Povedomie
Smer podal trestné oznámenie na novinára Martina Milana Šimečku z Denníka N za jeho vyjadrenia na adresu slovenského národa. Okrem toho, že je to zastrašovanie novinárov, samotný akt je absurdný aj spolu s odôvodnením, že kritika od Šimečku „nie je cesta, ako sa buduje národné povedomie“.
Trestné oznámenie podáva strana, ktorej šéf hanobí susedský národ bojujúci proti agresorovi. Nič tak neškodí národnému povedomiu ako predstava skorumpovanej garnitúry, ktorá rozkladá hodnoty slobody a demokracie a ťahá krajinu naspäť do najtemnejších čias komunizmu.
Keby z nejakého čudného dôvodu štát začal Šimečku vyšetrovať, tak by už nikdy nestíhal robiť nič iné, keďže na adresu mentálnej kapacity národa, či už ironicky, alebo smrteľne vážne, sa vyjadrili aj mnohí ďalší.
Už nechceš byť rušňovodičom?
Ak nenájdu nové pracovné sily, od budúceho roku môže byť doprava na železniciach limitovaná.
„Oslovili sme aj detské domovy, avšak zatiaľ sme bez reakcií.“ Odpoveď hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Vladimíry Bahýlovej na otázku INDEXU naznačuje, v akej situácii sa štátny podnik nachádza v oblasti náboru nových zamestnancov.
Kolega Jozef Ryník vysvetľuje, koľko ľudí chýba na železnici a kto môže za ich nedostatok.
Čítajte: Kolaps železníc? Mladí tam pracovať nechcú, skúsení toho majú dosť a utekajú do penzie
Bruchala si zaspomínal na Šimkovičovú
Ak ste si všimli na našom webe fialovú farbu a nápis Closer, tak ste sa už zoznámili s našimi novými kolegami, s mladými novinármi a novinárkami, ktorí sa prihovárajú najmladšej čitateľskej generácii, ktorú mnohé spravodajské médiá nedokážu osloviť.
Z ich produkcie som pre vás vybrala rozhovor s moderátorom Pavlom Bruchalom, ktorý kedysi moderoval s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou Teleráno.
Kedysi boli so Šimkovičovou blízkymi priateľmi, dnes mu zostali už len spomienky na roky, keď ministerka netvrdila, že slovenská kultúra musí byť výlučne slovenská a LGBTI projekty od štátu nedostanú ani cent. „Je na zaplakanie, že to vôbec vypustí z úst. Ak by bola odborníčka na kultúru, tak by presne vedela, že základom kultúry je rozmanitosť,“ konštatuje.
Čítajte: Pavel Bruchala: Je na zaplakanie, čo Šimkovičová dokáže vypustiť z úst, kedysi taká nebola
Tumor na obrazovke
Režisérka Tereza Kopáčová oslovila Jiřího Bartošku pre rolu v seriáli Českej televízie Smysl pro tumor, aby hral suseda hlavného hrdinu v nemocničnej izbe, ktorý má oveľa viac skúseností nielen ako muž, ale aj ako onkologický pacient.
Obsadiť ho práve do tejto úlohy bola citlivá vec. O spoluprácu žiadala človeka, pre ktorého je pozícia pacienta so smrteľnou chorobou nielen prácou, ale aj realitou. Kolegyňa Kristína Kúdelová prináša oveľa viac než len recenziu seriálu: citlivý pohľad na pacienta a herca Bartošku, pre ktorého rakovina je rola i realita.
Čítajte: Rakovina je jeho rola i realita. Podľa štatistík som tu už nemal byť, vraví Jiří Bartoška
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME