Udalosť týždňa
Bez toho, aby sme znižovali „zásluhy“ dozorcov z gulagu, za smrť najodvážnejšieho a najznámejšieho kritika Putina a jeho režimu je primárne zodpovedný despota z Kremľa.
Holdy, vzdania piety, úcty a obdivu pre Navaľného na Západe prekonali očakávanie. V pamätiach zostane iba Navaľnyj – hrdina, hoci niektoré jeho názory mali tmavo nacionalistické zafarbenie.
Keď sa vrátil z Nemecka (po atentáte v lietadle), autor mu virtuálne adresoval (provokatívnu) otázku v zmysle, či si je vedomý hranice medzi hrdinstvom a samodeštrukciou. Prísť späť do bezprávnej zmafianizovanej diktatúry, kde sa vás už raz (??) pokúsili zavraždiť, je to druhé. Aj s plným rešpektom, že opozičná politika zvnútra je autentickejšia a vplyvnejšia než zvonka a že budúcnosť svojej ruskej vlasti pociťoval ako vyššiu hodnotu než svoju vlastnú.
Udalosť II
Európske roľnícke povstanie.
Natíska sa hŕba ideí, z ktorého konca vziať armády traktorov, ktoré blokujú, barikádujú či iba tak smradia v polovici krajín EÚ. (Už aj na Slovensku.)
Ako? Nad Európou 21. storočia (aj druhej polovice dvadsiateho) sa preháňajú mraky akejsi revolúcie.
Je to (zatiaľ) metaforické, ale vzbúrenci, ktorí patria do prvého decilu populácie s najvyššou kvalitou života na zemeguli a vedú rebríček najdotovanejších vrstiev z verejných peňazí, hrozia potenciálom podkopávať, podmývať systém.
Nie z dôvodu, že bez nich by nebolo čo do úst – kdeže, akurát by to bolo lacnejšie –, ale preto, že antiestablišmentové hnutia a sily, ktoré povstávajú hore-dole v Európe, žijú v očakávaní takých či podobných kvázirevolučných pohybov, na ktoré chcú naskočiť. Naskakujú všade – Francúzsko, Nemecko, Česko...
Udalosť SR
Šachy s Trestným zákonom.
Analýzy, čo sa stane, ak súd takto, Fico inako a úradník na tvorbe Zbierky zákonov po svojom – a to nie je zďaleka všetko –, plnia online i offline priestory.
Z perspektívy, že to, čoho bude schopný Fico IV, pomerne často opisoval dávno-pradávno pred voľbami, autora (ne)výslovne teší, že naratívy v zmysle, že sa hrá o demokraciu, slobodu, právny štát, orientáciu na Západ, o hubu a tak ďalej, sa v súvislosti s trestným pamfletom premnožili.
Konečne, do tej miery, že do lebky sa pomaly vkráda indícia, že mienkotvorno-politologicko-analytická verejnosť na Slovensku si začína uvedomovať, kde býva baba Výrostková. Ešteže na Slovensku fungujú štyri katedry politológie. Čo by sme si bez nich počali?
Správny krok
Švédsko Ukrajine. Delostrelecká munícia, prenosné systémy protivzdušnej obrany, granátomety, desať bojových člnov, v hodnote dokopy sedem miliárd švédskych korún (v eurách deliť deviatimi) upozorňujú, že podpora Ukrajiny má budúcnosť v bilaterálnom režime, ktorý má – okrem iných – tú prednosť, že sa nemusí čakať, či Orbán sa vyspal dobre alebo zle.
Zatiaľ čo počuť expertov, že Slovensko si zaslúži chválu, lebo reagovalo na potreby Ukrajiny najrýchlejšie (S-300, migy), aj švédska pomoc je mementom, ako sa budeme a musíme hanbiť za Fica IV.
Správny II
Malý Gašpar.
Tu niet čo rozpisovať či dodávať; Čaputovej fakticky proklamácia, že potomka veľkého Gašpara nevymenuje za hlavného slovenského špióna, sa dá brať aj ako posolstvo, že nemusíme zatiaľ upadať do mdlôb.
Polemika, ktorá sa vedie nielen v súvislosti s oboma Gašparmi, ale s celou bezpečnostnou situáciou na Slovensku, teda že SIS stráca/nestráca dôveru medzi demokratickými službami štátov EÚ a NATO, je totálne zbytočná. Čo myslíte, akej dôvere sa SIS tešila, keď ju riadili trestne stíhané osoby? A akej vtedy, keď mala za riaditeľov ľudí vymenovaných stranami, ktoré dnes fungujú ako piata kolóna Ruska? (A fungovali tak už i v desiatych rokoch.)
Chybný krok
Únia verzus Izrael. Výzva ministrov zahraničia EÚ na okamžitú humanitárnu pauzu v Gaze v situácii, keď hlavný garant (aj) európskej bezpečnosti vetoval podobnú výzvu na BR OSN, je ďalší ústupok realite, že v demokraciách sa volieb zúčastňuje rádovo viac moslimov než židov. Len pre lepší obraz, aby sa nezabudlo: súd v Haagu, teda (všeobecne uznaný) najautoritatívnejší a nezávislý arbiter, na žiadnu pauzu Izrael nevyzval.
Módna polícia
Brand Trump. Obuv vlastnej značky, ktorú Trump predviedol na akomsi mítingu, je silnou indíciou, že na kampaň a armádu právnikov (ktorí ho obhajujú v štyroch trestných kauzách) zúfalo zháňa prostriedky. (Ako jeden z chudobnejších miliardárov má majetok iba tri miliardy. No možno aj menej, keďže práve mu súd vymeral tristomiliónovú pokutu za to, že podvodne nadhodnocoval svoj majetok, aby sa dostal k lacnejším úverom.)
Aby sme nezabudli pointu. Autor nie je v oblasti módy (na počudovanie) naslovovzatým expertom, ale pozlátené (??) topánky, ktoré Trump vyložil na rečnícky pult, sú suverénne najodpornejšia, najhnusnejšia obuv, akú autor kedy videl. Trumpovu estetiku záchodov z mramoru reprezentujú dokonale.
Vtip II
Trináste kolo sankcií. Prvé a druhé kolo boli udalosť, tretie až povedzme šieste precenená udalosť, od sedem vyššie neudalosť a nad desať – nehnevajte sa v Bruseli – už len vtip.
Niežeby si Rusi škrtenie-dusenie nezaslúžili – zaslúžia si ho viac než ktokoľvek iný. Čoraz častejšie správy o „masívnom obchádzaní (porušovaní) sankcií“ zo spoľahlivých zdrojov robia z množenia ďalších kôl čosi ako prekrývanie vlastnej márnosti a bezradnosti.
Totiž, kým v rámci vlastných sankčných pravidiel USA dokážu trestať aj vlastné americké (a európske) spoločnosti, ktoré šachujú – cez Indiu, Čínu, Turecko, Kazachstan – so sankciami, podobné šachy európskych účastníkov trhu EÚ akoby neregistrovala.
Navyše zo žánru „cez slzy“ je vtipom skutočnosť, že Komisia každé kolo predjednáva, konzultuje s Orbánom, verná zásade, že dôležitejšie než ústupky Maďarovi je udržanie fikcie jednoty Únie.