SME

Ako posilňovanie postavenia žien pomáha nám všetkým

Príbeh Maryše Oláhovej nás učí dôležité veci o našich dejinách.

Newsletter podcastu Ľudskosť.Newsletter podcastu Ľudskosť. (Zdroj: Hejty)

Na november 1989 si každý rok spomíname ako na začiatok slobodného života. Po zmene režimu sme mohli konečne aj u nás začať slobodne tvoriť, podnikať, študovať v zahraničí, cestovať a občiansky sa angažovať.

Pre časť ľudí na Slovensku bol však tento príbeh zložitejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden nám v podcaste Ľudskosť porozprávala Maryša Oláhová z Detvy. Všímavá a húževnatá žena s citom pre spravodlivosť a ľudskú dôstojnosť je skúsenou a uznávanou sociálnou pracovníčkou a tiež priekopníčkou v občianskom aktivizme zameranom na rodovú rovnosť rómskych žien.

SkryťVypnúť reklamu

Narodila sa v českom Hradci Králové a v ôsmich rokoch sa aj so súrodencami dostala do detského domova v obci Dolní Čermná. Na toto obdobie spomína Maryša pozitívne, najmä vďaka láskavej a prístupnej vychovávateľke.

Na prahu dospelosti sa presťahovala na Slovensko, do Detvy, za svojou širšou rodinou a budúcim manželom. Živiť sa začala ako žeriavnička v Podpolianskych strojárňach, ktoré boli zdrojom príjmov pre pre väčšinu ľudí v Detve.

Po páde režimu začali strojárne prepúšťať a rómske rodiny prišli o prácu ako prvé. Kým sa ľudia zorientovali v tom, aké majú v novom režime práva pri strate zamestnania a ako fungujú úrady, väčšine z nich vznikli nedoplatky, ktoré už vlastnými silami nedokázali riešiť. Na okraji Detvy tak začalo vznikať segregované rómske sídlisko s rodinami bez práce.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nasledovalo, si už všetci vieme predstaviť: stratu nádeje a sebadôvery začala časť mužov riešiť alkoholom, ženy sa pokúšali zvládnuť domáce práce, varenie a starostlivosť o deti aj napriek výrazne nižším príjmom, no a po okolí sa začali motať deti, ktoré nemali kde tráviť voľný čas.

Keď počúvam ľudí ako Maryša, rozmýšľam, ako nás to ako spoločnosť ovplyvňuje, keď nepoznáme takéto príbehy našej novodobej histórie. A že možno aj preto u nás chudobu považujeme za osobné zlyhanie alebo dokonca voľbu jednotlivcov –nevieme totiž takmer nič o súvislostiach, ktoré k nej v rôznych komunitách prispeli.

Ako fungujú ľudia bez práce

Maryša prináša v rozhovore veľmi vzácnu perspektívu: pohľad z vnútra komunity, v ktorej žijú ľudia bez práce a bez primeranej sociálnej podpory.

SkryťVypnúť reklamu

Trhové myslenie predpokladá, že ak sa niekde nemáme ako uživiť, presunieme sa inde – tam, kde práca je. Je pritom zaujímavé, aké očakávania máme od ľudí, ktorí sú bez práce, bez úspor a s deťmi, o ktoré sa treba postarať. A že práve oni majú mať v krízových obdobiach energiu, nápady, informácie o svojich možnostiach a peniaze na sťahovanie sa.

V skutočnosti platí, že keď nemáme peniaze ani výhodné spoločenské postavenie, nedokážeme si zaplatiť úplne bežné veci a služby. Neviditeľná ruka trhu je nám zrazu nanič a sme odkázaní na neviditeľný a neplatený sektor našej ekonomiky – sektor medziľudskej pomoci.

Jedna suseda nám postráži deti, ďalšia vyčistí pieskovisko, strýko zoženie pílku na drevo a opraví lavičky a niekto ďalší zase zahrá na pohrebe či svadbe.

SkryťVypnúť reklamu

Byť chudobný znamená byť prepojený s inými. Presun do neznáma je teda v tejto situácii veľmi rizikový – prišli by sme o to jediné, čo nám zostalo: o svojich ľudí.

Keď posilňujeme ženy, dvíhame všetkých

Ešte v deväťdesiatych rokoch sa Maryša rozhodla konať. Dala dokopy ženy a vytvorili si materské centrum. Práve sem siahajú začiatky jej komunitnej a aktivistickej práce, za ktorú ju dnes mnohí uznávajú.

„Prvá vec, ktorú rómske ženy potrebovali, bolo pracovať samy na sebe,“ vraví Maryša v podcaste. „Aby mali sebadôveru a aby sa mohli začať realizovať. Takže deti boli, samozrejme, stále pri nás, ale začali sme si pomáhať a veľmi dôverne sme sa rozprávali – aj o veciach, ktoré sme inde nerozprávali.“

Na týchto stretnutiach sa ženy začali organizovať. Postarali sa o viditeľnú úpravu okolia a začali tvoriť program deťom. Zorientovali sa vo svojich občianskych právach a do riešení problémov komunity zaangažovali miestnu samosprávu, ktorá ich podporila.

SkryťVypnúť reklamu

Nápad sústrediť sa na ženy je jednou z mnohých ukážok Maryšinej obdivuhodnej intuície a všímavosti – rovnaké odporúčanie, smerované najmä verejnému sektoru, totiž priniesli aj poprední akademici a akademičky, ktorí skúmali tému ukončovania chudoby.

Patrí medzi nich napríklad dnes už nebohý profesor Hans Rosling, odborník na globálne zdravie. Aj on vo svojich textoch a vystúpeniach zdôrazňoval dôležitosť podporovania dievčat a žien.

Prednášal o veciach, ako je dostupnosť zdravotnej starostlivosti – vrátane antikoncepcie, ktorá dievčatám a ženám umožňuje rozhodovať o počte detí a mať tak pod kontrolou svoje životy. Ďalej o spravodlivom odmeňovaní v práci a o férovom rozdelení neplatenej práce v domácnosti a v starostlivosti o deti. Ale zdôrazňoval napríklad aj dôležitosť prístupu žien k technológiám, ako sú práčky, ktoré v mnohých chudobných domácnostiach dodnes chýbajú – čo neproporčne zaťažuje práve dievčatá a ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami, posilňovanie postavenia dievčat a žien v spoločnosti patrí medzi najúčinnejšie riešenia sociálnych kríz, aké dnes poznáme.

Rómska žena nebola nikdy slobodná

„Rómska žena nebola nikdy slobodná,“ vraví Maryša v podcaste a opisuje, ako sa dievčatá z chudobných rómskych lokalít odmalička starajú o potreby iných členov rodiny. Je to pre ne jediná realita, akú poznajú, takže v tomto nastavení potom pokračujú celý život.

K tomu pridajme zníženú možnosť rozhodovať o vlastnej reprodukcii, zážitky súvisiace so segregáciu a zlým zaobchádzaním, ktoré zažívajú na rôznych miestach – v škole, v kontakte s úradmi, či so zdravotníctvom a zrazu vidíme, koľko prekážok musí každá chudobná rómska žena počas života zdolať.

Maryšino rozprávanie vo mne vzbudzovalo obdiv, lebo dokázala ozaj výnimočné veci, ale tiež smäd po ďalších príbehoch Rómok a Rómov. Lebo našej histórii, ale aj našej súčasnosti porozumieme naozaj len vtedy, ak ich spoznáme.

SkryťVypnúť reklamu

Skúmať históriu svojej krajiny je tak trocha ako skúmať históriu svojej rodiny – má to veľmi podobné výhody. Ak zistíme, že naši predkovia napríklad pili, žili s depresiou, poruchou príjmu potravy, cukrovkou alebo mali problém zvládať svoj hnev bez násilia, nezačneme sa za to hanbiť a nebudeme túto realitu popierať. Urobíme presný opak – začneme sa o ňu zaujímať a naučíme sa, ako podporiť seba a svojich blízkych dnes.

Okrem rozhovoru s Maryšou vám chcem odporučiť aj dve staršie epizódy podcastu Ľudskosť s ďalšími zaujímavými Rómkami, ktoré vyrástli vo veľmi skromných podmienkach a dnes nás môžu veľa naučiť. Sú to rozhovory so Janette Maziniovou Mottlovou a Alenkou Pustajovou.

Páčila sa mi tiež kniha Eleny Lackovej s názvom „Narodila som sa pod šťastnou hviezdou“, o ktorej by som rada spravila rozhovor v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

A ak vás zaujíma téma ukončovania chudoby z globálneho pohľadu, môžete si prečítať knihu profesora Hansa Roslinga s názvom Factfulness alebo knihu The Moment of Lift, ktorú napísala Melinda Gates – aj vďaka spolupráci s Hansom Roslingom.

Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 937
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 795
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 394
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 236
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 509
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


6
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


3

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


6
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
  1. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  2. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  3. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  5. Adriana Boysová: Život po živote
  6. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  7. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  8. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 103
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 202
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 882
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 300
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 749
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu