Autorka je bývalá ministerka spravodlivosti
Ľudské spoločenstvá potrebujú pravidlá, aby si udržali svoju súdržnosť a prežili. Ak pravidlá prestávajú platiť, aktéri konfliktov záujmov vlastných každému spoločenstvu hľadajú iné cesty.
Výsledkom je permanentný celospoločenský konflikt. Pozorujeme to už zopár rokov (aby sme z toho nevynechali aj predchádzajúce vlády).
Aj teraz sledujeme, ako politická hra mimo pravidiel alebo, presnejšie, selektívne využívanie časti pravidiel vytrhnutých z kontextu ako nástroja na presadenie vlastného záujmu likviduje našu súdržnosť ako spoločenstva.
Načo je nám pätnásť dní?
Jeden typ pravidiel, o ktorých je reč, sú pravidlá tvorby zákonov. Podnikatelia a právnické profesie sa síce roky sťažujú na skrátené legislatívne konanie, ale kto a kedy zverejňuje zákony v Zbierke zákonov, je pod prahom vnímania verejnosti. Dnes je to však top téma.
Čítame, že Peter Pellegrini má 21 dní, aby schválený zákon poslal Borisovi Suskovi, ktorý má 15 dní na to, aby ho zverejnil v Zbierke zákonov. Videli sme rôzne prehľady, ako dlho trvá zverejnenie zákona v bežnej praxi. Niekomu to slúži ako argument pre to, že vidí obštrukciu, inému ako argument, že je normálne, ak to trvá dlhšie. Takisto sme si vypočuli od ministra Suska, aká je to náročná práca. A hovorcovia všetkých zodpovedných povedali, že urobia, čo majú, v zákonom stanovenej lehote. Niekde v tom celom však uniká podstata.