Autorka je regionálnou manažérkou Americkej obchodnej komory v Košiciach
Východné Slovensko stojí na prahu veľkej spoločenskej a hospodárskej zmeny. Táto zmena bude dôsledkom pôsobenia megatrendov, ktoré postupne pocíti každý podnik, organizácia či obyvateľ regiónu. Často sú negatívne, mnohé však prinášajú nové príležitosti na zmenu paradigmy – či už hovoríme o klimatickej kríze, starnutí populácie, umelej inteligencii, alebo ďalších.
Ak si nedokážeme predstaviť, ako presne megatrendy zasiahnu región, príchod nových investorov, švédskeho Volvo Cars Košice a nemeckého Bosch Group, nám s tým zrejme čoskoro pomôžu.
Podnikanie so spoločenskou zodpovednosťou
Noví investori prinášajú organizačnú kultúru vyspelých krajín, ktorá je charakteristická vysokou mierou dôvery, environmentálneho uvedomenia a technologickej vyspelosti. Práve dôvera je základnou súčasťou každej demokratickej spoločnosti.
Dôvera v inštitúcie verejnej správy, dôvera medzi súkromnými subjektmi, ako aj základná medziľudská dôvera, ktorá bezprostredne súvisí s ochotou stretávať sa, komunikovať, deliť sa o informácie a spolupracovať na úrovni jednotlivcov a skupín. Tie vytvárajú komunity, občiansku spoločnosť, dôveryhodných partnerov v každom sektore a majú potenciál tvoriť identitu demokratickej, otvorenej a hodnotovo ukotvenej spoločnosti.
Obe investície a ďalšie, o ktorých sa rokuje, posúvajú región do strategickej úlohy nielen pre Slovensko, ale aj pre západnú časť Ukrajiny a susedské regióny v Poľsku a v Maďarsku. Investori plánujú v prvej fáze zamestnať vyše desaťtisíc ľudí, pričom ďalšie tisíce pracovných miest vzniknú v nadväzujúcich dodávateľských odvetviach.
Obaja investori prichádzajú s prirodzeným zámerom rozvíjať svoje podnikanie, no aj so silnou spoločenskou zodpovednosťou voči regiónu, v ktorom budú pôsobiť. Majú záujem na prosperovaní regionálnej a národnej ekonomiky, ku ktorej prispievajú.
Aby sa to mohlo stať a aby sa mohol maximalizovať potenciál prichádzajúcich investícií pre východné Slovensko, je nevyhnutné rozvíjať systém vo všetkých oblastiach, od fungovania inštitúcií, cez dopravnú infraštruktúru, vzdelávací systém až po rozvoj služieb a iniciatív, ktoré prispievajú ku kvalite života v regióne. Pôjde teda nielen o transformáciu mesta Košice, ale celého východného Slovenska, ktoré sa vďaka digitalizácii a informačnému veku stalo prepojenejším ako kedykoľvek predtým.
V AmCham Slovakia nám dlhodobo záleží na regiónoch Slovenska. V rámci východoslovenskej členskej komunity sme vnímali pocit neistoty, spojenej práve s príchodom švédskej automobilky a pripravenosťou regiónu na túto investíciu.
Urgenciu ukazovali aj dáta, ako napríklad očakávaný vznik troch až desiatich tisíc pracovných miest v súvislosti s príchodom Volvo Cars a naň nadväzujúcich dodávateľských reťazcov; dvadsať percent absolventov stredných a dvadsaťdva vysokých škôl odchádzajúcich pracovať do zahraničia; takmer dvanásťtisíc chýbajúcich pracovníkov v zdravotníctve na východe; staničné zabezpečovacie zariadenie železničnej stanice Košice, ktoré funguje na zastaranej technológii zo sedemdesiatych rokov a limituje flexibilitu a priepustnosť vlakovej dopravy; dvojpercentný nárast automobilovej dopravy a hroziaci kolaps križovatiek v meste Košice po spustení závodu Volvo Cars; 2,4 obyvateľa na jeden byt v Prešove a 2,33 v Košiciach (na porovnanie – v Bratislave je to 1,9 obyvateľa).
Aký je skutočný potenciál východného Slovenska
Rozhodli sme sa preto prostredníctvom participatívneho projektu zmapovať potenciál východného Slovenska.
Cieľom bolo získať prehľad o tom, ako je región pripravený na transformáciu, ktorá ho nevyhnutne čaká, a na základe toho následne formulovať odporúčania, ako môže efektívnejšie využívať svoj potenciál. Zámerom bolo zapojiť čo najrozsiahlejšiu časť miestnej komunity a prispieť tak k zlepšovaniu otvoreného dialógu, spolupráce a k budovaniu dôvery.
Na princípe quadruple-helix modelu sme spojili šesť tímov, pozostávajúcich zo starších reprezentantov a z manažérov našich členských a partnerských organizácií v regióne, ktorí prostredníctvom facilitovaného design-thinkingového procesu mapovali stav v kľúčových oblastiach pre budúcnosť regiónu – v infraštruktúre, ľudskom kapitále, vo výrobe, v zdravotníctve, atraktivite a vizuálnej identite a inovačnom ekosystéme.
Stodvadsať expertov sa stretlo v dvoch fázach. V prvej fáze definovali výzvy a slabé miesta regiónu v daných oblastiach, v druhej fáze formulovali konkrétne riešenia. Medzi jednotlivými fázami boli vždy dátové a obsahové analýzy a verifikácie výstupov.
Výsledkom týchto dvoch fáz a následného spracovania výstupov z nich je nový pozičný dokument Americkej obchodnej komory v SR a jej regionálneho piliera – Potenciál východného Slovenska, ktorý predstavili 31. januára na podujatí s príznačným názvom Odhalenie potenciálu východného Slovenska, ktoré hostilo aj panelové diskusie za účasti najväčších zamestnávateľov vrátane Volvo Cars Košice.