Autor je odborník v oblasti bezpečnostnej politiky a medzinárodných vzťahov, bol ministrom obrany SR v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora
Už sú to dva roky, čo sa Vladimir Putin rozhodol, že napriek očakávaným veľkým stratám na životoch a nenapraviteľným škodám na vnímaní Ruska vo svete začne najväčšiu vojenskú agresiu v histórii Európy od druhej svetovej vojny. Zmenil tým náš svet a aj náš každodenný život. K horšiemu.
Nikde inde nemá toto jeho rozhodnutie väčší dosah ako na Ukrajine. Zomierajú tam stovky vojakov a civilistov prakticky denne, ukrajinské obyvateľstvo trpí vojnou v každom ukrajinskom meste.
Obrovský počet obcí na Ukrajine dnes fyzicky neexistuje. Tretina územia krajiny je zamínovaná a ľudia tam nemôžu žiť a pracovať. Množstvo Ukrajincov nežije tam, kde chce. Najviac ich zostalo v krajine, presťahovali sa k rodine alebo k známym, ďalej od vojny. Niekoľko miliónov odišlo do zahraničia.
Nielen pre Ukrajincov, ale ani pre nás ostatných tento svet už nikdy nebude rovnaký. Už nebudeme môcť mať pocit, že vojna do Európy nemôže prísť.
Musíme myslieť na to, že Rusko pod Putinovým vedením nechce žiť podľa pravidiel, ktoré sme niekoľko desaťročí spoločne vytvárali. Že vždy bude hľadať možnosti na ovládnutie alebo aspoň poškodenie iných krajín, v ktorých bude cítiť príležitosť na svoju nelegálnu expanziu.
Bezprecedentná podpora
Prvé dva roky ruskej agresie na Ukrajine boli predovšetkým o obrovskej odvahe a hrdinskosti ukrajinských obrancov, ktorí sa postavili jednoznačnej presile Ruska pri obrane svojej vlasti.
Ich statočnosť a odhodlanosť motivovali viac ako 50 krajín, aby ich podporilo v bezprecedentnom objeme. Západ svojou jednotou a rozhodnosťou opäť potvrdil, že je pripravený obhajovať slobodu, demokraciu a suverenitu krajín, aby sa nemohli len tak stať obeťou tých väčších a silnejších.
Na Slovensko má vojna na Ukrajine obzvlášť silný dosah. Sme susednou krajinou a každý vývoj pocítime medzi prvými.
Naším jednoznačným záujmom je, aby Ukrajina bola slobodná a demokratická, pretože to je základom toho, aby bola stabilná a prosperujúca. Preto je dôležité, aby naša podpora Ukrajiny vrátane vojenskej podpory pokračovala tak dlho, ako bude treba. Pre víťazstvo Ukrajiny je potrebné, aby bola táto podpora ešte masívnejšia a rýchlejšia.
Hrozba nepominie
Aj keď Ukrajina dotiahne svoje obranné úsilie do zaslúženého víťazstva, hrozba agresívnej deštrukčnej politiky z Kremľa nepominie. Musíme sa zodpovedne pripraviť na to, že Rusko pod Putinovým vedením bude aj potom hľadať príležitosti na rozbíjanie sveta založeného na pravidlách.
Stojíme pred ďalším posilňovaním našich ozbrojených síl, na ktoré budeme potrebovať viac ako len dve percentá hrubého domáceho produktu v rozpočte ministerstva obrany.
A keďže sa obrana Slovenska opiera aj o pomoc našich spojencov, potrebujeme ďalej prehlbovať schopnosť slovenských vojakov a vojakov z krajín NATO a EÚ spoločne bojovať v prípade, že to bude potrebné.
Všetci si želáme, aby na Ukrajine zavládol mier. Okamžite môže vojnu v súčasnosti zastaviť jedine Vladimir Putin, keby sa rozhodol stiahnuť svojich vojakov z Ukrajiny. To je však nereálne. Vojna bude pokračovať, až kým nebude možné začať rokovať o jej ukončení.
Želajme si a želajme Ukrajincom, aby sme si o rok nemuseli pripomínať 24. február 2022 ako začiatok vojny, ktorá stále trvá.